Prostituce, drogy i naděje migrantů. Itálie zavřela obří uprchlický tábor Mineo

Martin Novák Martin Novák
11. 7. 2019 6:46
Americká vojenská základna Mineo na italské Sicílii vypadala jako předměstí nějakého města v USA. Silnice do pravého úhlu, školní hřiště, americké obchody a restaurace, baseballové hřiště. Nepůsobila jako místo, ze kterého se v budoucnu stane obří uprchlický tábor.
Budeme mít menší centra, řekl italský ministr vnitra Matteo Salvini při vyklízení obřího tábora pro migranty, který původně sloužil jako vojenská základna pro americké vojáky. | Video: Asociated Press

Americké armádě skončil pronájem na jaře 2011 a rozhodla se ho neprodloužit. Dlouho však byty, kde bydleli američtí vojáci a jejich rodiny, prázdné nezůstaly.

Kvůli narůstajícímu počtu migrantů připlouvajících po Středozemním moři posloužilo Mineo jako uprchlický tábor. Brzy se stal největším v Itálii: v době hlavního náporu v letech 2014 a 2015 zde bydlelo přes čtyři tisíce lidí.

Dnes už to není ani jeden. Italská vláda tento týden Mineo zavřela. Posledních 68 migrantů se přesunulo jinam a uzavření tábora se zúčastnil muž, který je spojován celkově s uzavíráním Itálie pro migranty. Ministr vnitra a předseda strany Liga Matteo Salvini.

V roce 2018 v předvolební kampani sliboval, že Mineo zavře. Mohl tak při ceremoniálu potvrdit, že slib splnil.

"Je to nádherný den pro naši bezpečnost," řekl Salvini novinářům. Dodal také, že žádný podobně velký tábor už vláda v Itálii nechce. V provozu zůstane jen několik menších zařízení.

Drogy, prostituce a mafie

Tábor se nacházel na jihu největšího italského ostrova Sicílie, zhruba šedesát kilometrů od města Katánie. Ve srovnání s jinými v Itálii proslul drsnými poměry, které v něm panovaly. Mafiánské skupiny - jak místní z Itálie, tak nigerijské - uvnitř organizovaly obchod s drogami a prostituci.

Poslední migranti žijící v táboře Mineo se pod dohledem policie přesunuli jinam.
Poslední migranti žijící v táboře Mineo se pod dohledem policie přesunuli jinam. | Foto: Reuters

Migranti mohli tábor opouštět legálně mezi osmou hodinou ráno a osmou večer. Na noc se zavíral. Stal se městem ve městě, ale zároveň jakýmsi migrantským ghettem.

Postupně tam vznikly restaurace, tržiště, mešity, kostely, a dokonce i místní taxislužba sloužící výhradně migrantům. Někteří obyvatelé se snažili načerno sehnat práci v Katánii a okolí.

Největší krize ve vztahu obyvatel města a tábora nastala na konci srpna 2015, kdy osmnáctiletý migrant z Pobřeží slonoviny zavraždil dvojici důchodců v jejich bytě.

"Jak chcete kontrolovat čtyři tisíce lidí? Tábor se stal městem pro sebe, není to o žádné integraci. Místní jsou většinou starší lidé, a když vidí, že tu je najednou tolik mladých cizinců, kteří se neustále bez cíle procházejí, mají strach," řekla tehdy novinářům starostka města Anna Aloisiová.

Přísnější migrační politika

Současná italská vláda, kterou tvoří vedle Ligy Mattea Salviniho ještě Hnutí pěti hvězd, radikálně změnila migrační politiku. Lodím převážejícím migranty uzavřela přístup do italských přístavů.

I přes zákaz však některé připlouvají. Loď Sea-Watch 3 německé kapitánky Caroly Racketeové dorazila na ostrov Lampedusa poslední červnovou sobotu s s pěti desítkami migrantů na palubě. Nyní čeká na výslech prokuratury.

Letos do Itálie připlulo 2755 migrantů, loni 23 370 a předloni skoro 120 tisíc, uvádí ve svých statistikách Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Straně Liga (dříve se nazývala Liga severu) omezení imigrace přináší voliče. V nedávných volbách do Evropského parlamentu získala přes 34 procent odevzdaných hlasů.

"V Itálii roste frustrace z mnoha problémů. Ze sociálních, jako jsou malé důchody a nerovnost příjmů. Z dopadů finanční krize z roku 2009, ze které se Itálie pořád nevrátila na předchozí úroveň. V osobě Salviniho přišel někdo, kdo všechnu tuto nespokojenost šikovně svádí do jednoho proudu," uvedl pro Aktuálně.cz italský novinář žijící v Praze Andeas Pieralli.

"Problém migrace je podstatný, ale ne jediný, na kterém Salvini staví. Salviniho myšlení je velmi konzervativní a pravicové. V tuto chvíli sází na obavy z migrace, ale objevují se u něj i jiná témata. Liga ví, jak pracovat s voliči, takže někdy uberou z migrace a zdůrazňují třeba odpor proti potratům nebo feminismu," dodává.

Video: Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth

Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy