Itálie vojenský zásah v Libyi neplánuje, za krizi v Africe obviňuje Francii

ČTK ČTK
3. 9. 2018 21:39
Italská vláda v pondělí popřela zprávy médií, že se chystá vojensky zakročit v Libyi, informoval deník La Stampa. Potvrdil to i italský ministr vnitra Matteo Salvini a naznačil, že vinu za libyjskou politickou krizi nese Francie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na jihu libyjské metropole Tripolis osmým dnem bojují znepřátelené milice. Do bojů jsou nasazeny těžké zbraně, od minulého pondělí při střetech zemřelo nejméně 47 lidí.

"Kategoricky popíráme, že se italské speciální jednotky připravují na intervenci v Libyi. Itálie dál pozorně sleduje vývoj situace na místě… a spolu se Spojenými státy, Francií a Británií vyzvala k okamžitému ukončení bojů," uvedla v komuniké italská vláda.

"Vylučuji vojenské zásahy, které nic neřeší. A to by měli pochopit i ostatní," potvrdil i Salvini.

"Někdo za tím (za nestabilní situací v Libyi) bezpochyby stojí. Nic se neděje náhodou. Obávám se, že někdo z egoistických národních ekonomických důvodů ohrožuje stabilitu Afriky a potažmo i stabilitu Evropy," řekl ministr vnitra.

Na otázku novinářů, zda měl na mysli Francii, Salvini reagoval: "Myslím toho, kdo začal válku, ke které nemělo dojít, organizuje volby, aniž vyslechne spojence, OSN či Libyjce."

"Zeptejte se v Paříži," reagoval Salvini na dotaz, zda Libyi stále pokládá za bezpečný přístav, tedy místo, které dokáže běžencům poskytnout ochranu.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě neuznává vládu v Tripolisu, která má podporu OSN.

 

Právě se děje

Další zprávy