Itálie v referendu odmítla změnu ústavy

lem
27. 6. 2006 0:00
Řím - Italské referendum o změně ústavy skončilo porážkou opozice. Premiér nebude mít postavení srovnatelné s německou kancléřkou a regiony nedostanou více pravomocí.
Foto: Reuters

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Prodi a parlament: Vládnout nebude lehké
  • Berlusconi prohrál, stvrdil soud
  • Berlusconi bojuje. Mění volební systém

FAKTA - NE

  • Pokud italští voliči řeknou v referendu NE, zůstává v platnosti současná ústava.
  • Premiér Romano Prodi a jeho středolevá koalice je ochotna znovu jednat o změnách ústavy s opozicí.

FAKTA - ANO

  • V případě, že v referendu získají většínu příznivci reformy, dojde ještě v průběhu tohoto roku k posílení pravomocí regionálních vlád.
  • Změny týkající se postu premiéra vstoupí v platnost až do příštích parlamentních volbách v roce 2011.
  • Snížení počtu poslanců a senátorů, plus reforma horní sněmovny parlamentu by přišla na řadu ještě o pět let později, v roce 2016.

Nejen o tom se uplynulé dva dny rozhodovalo v referendu, které bylo považováno za další test popularity nové italské vlády.

Přestože podle předběžných výsledků bylo vítězství odpůrců reforem jen velmi těsné, konečné výsledky jsou nebývalým úspěchem současného premiéra Romana Prodiho. Po sečtení všech hlasů oznámily, že proti změnám ústavy hlasovalo 61,7 procenta voličů, pro reformu se jich vyslovilo 38,3 procenta.

Prodi: Opozice se snaží zničit ústavu 

Premiér Romano Prodi se svým odmítavým stanoviskem netajil a svůj odpor zdůvodnil tvrzením, že reforma by zcela zničila ústavu, která byla navržena krátce po pádu fašismu a odráží obavy z nové diktatury. Podle jeho slov by navíc "přišla reforma ústavy italské občany na 250 miliard euro, rozvrátila jednotu státu a podlomila postavení prezidenta"

"Opozice se tímto dokumentem snaží zničit ústavu," tvrdil Prodi, který své příznivce nabádal k tomu, aby v referendu vyjádřili svůj nesouhlas.

Na stranu premiéra Prodiho se postavil také předchozí prezident Carlo Azeglio Ciampi: "Současná ústava je životaschopnější než kdy dřív," prohlásil.

Berlusconi reformy podporuje

Bývalý ministerský předseda Silvio Berlusconi, jehož vláda předložila návrh revize ústavy v parlamentu pod tlakem Ligy severu, naopak apeloval na Italy, aby reformu schválili.

"Pokud v referendu zvítězí NE, odstěhujeme se do Švýcarska," okomentoval krátce před uzavřením volebních místností postoj Ligy severu předseda této strany Umberto Bossi.

Stoupenci reformy argumentují tím, že ústava, která ve srovnání s předsedy vlád jiných západních států poskytuje italskému premiérovi omezené pravomoci, nezajistila politickou stabilitu. Součástí reformy byla například "německá možnost" konstruktivního vyjádření nedůvěry vládě, posílení pravomocí regionů nebo snížení počtu poslanců a senátorů.

Levice změnu ústavy nevylučuje

Levý střed souhlasí s tím, že ústava potřebuje změnit, nicméně dodává, že navrhované úpravy jsou špatné. Místo toho se vyslovuje pro spolupráci s opozicí a vypracování nového plánu.

V tomto referendu šli občané Itálie k volebním urnám již potřetí během tří měsíců. Dva odvěcí rivalové - Romano Prodi a Silvio Berlusconi - tak měli opět možnost zjistit, jak to vypadá s jejich popularitou.

Foto: www.corriere.it

Reformu navrženou Ligou severu schválil parlament loni v listopadu. V souladu s ní by bylo změněno více než 50 ústavních článků ze 139. To by představovalo největší revizi, jaká kdy byla v dokumentu schváleném v roce 1948 učiněna.

 

Právě se děje

Další zprávy