Romové jako nový terč. V Itálii na ně posílají buldozery, ukrajinští neonacisté jim hrozí sekerami

Hana Vařáková Hana Vařáková
21. 6. 2018 6:33
Italský ministr vnitra Matteo Salvini chce do romských osad poslat buldozery. Ještě hůř jsou na tom Romové na Ukrajině, kde neonacisté přešli od slov k násilným činům.
Romové v Itálii.
Romové v Itálii. | Foto: ČTK

Řím - Po uprchlících přišli na řadu Romové. Italský ministr vnitra a šéf krajně pravicové Ligy Matteo Salvini začátkem týdne prohlásil, že chce sčítat a evidovat Romy. Ti, kteří pobývají v Itálii bez dokladů, by vyhostil ze země.

"Italské Romy si bohužel budeme muset nechat doma," dodal Salvini v rozhovoru pro lokální televizní stanici TeleLombardia.

Jeho výroky vyvolaly ostrou kritiku. A to nejen od opozice v Itálii, ale také od mezinárodních organizací a lidskoprávních aktivistů. "Včera imigranti, dnes Romové, zítra pistole všem," komentoval na svém twitterovém účtu Salviniho plány bývalý italský premiér Paolo Gentiloni z levicové Demokratické strany.

Kritici připomínají temnou minulost Itálie a fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Koncem 20. let minulého století v zemi začaly etnické čistky, které se týkaly i Romů.

Kdo čekal, že Salvini po stížnostech své názory zmírní, ten se mýlil. V úterý podle britského listu The Guardian potvrdil, že trvá na masovém vyhošťování Romů s nelegálním pobytem. "Italové a jejich bezpečnost jsou na prvním místě," nechal se slyšet ministr vnitra.

Nicméně ještě hůř než v Itálii jsou na tom Romové na Ukrajině, kde neonacisté už přešli od slov k násilným činům.

Buldozery do romských osad

Podle britského serveru BBC žije na Apeninském poloostrově až 170 tisíc Romů, zhruba polovina má italské občanství. Mnozí pocházejí z Rumunska a z republik na území bývalé Jugoslávie.

Romové žijí na okraji italské společnosti. Jejich tábory, které připomínají chudinské čtvrti, jsou často postavené na periferiích velkých měst. Většinou vznikly bez povolení a vytvářejí uzavřená ghetta.

Podobně jako v dalších evropských státech jsou i v Itálii hluboce zakořeněné předsudky o této etnické menšině. Ve společnosti převažují názory, že Romové nechtějí pracovat, kradou a neposílají své děti do školy. Řada Italů souhlasí se Salvinim v tom, aby romské osady byly "buldozery srovnány se zemí".

Podle průzkumu neziskové organizace Pew Research Center z roku 2016 zaujímá vůči Romům negativní postoj 82 procent Italů. To je mnohem víc než v jiných evropských zemích - druzí jsou Řekové se 67 procenty a třetí Maďaři se 64 procenty.

Přesto ministr vnitra Salvini svým výrokem pohoršil i koaličního partnera ve vládě, vicepremiéra Luigiho Di Maia, který vede populistické Hnutí pěti hvězd. Ten označil sčítání Romů za "protiústavní". Jeho hnutí, stejně jako Liga, přitom získalo spoustu hlasů v březnových parlamentních volbách právě tažením proti přistěhovalcům.

"Smrt nepřátelům!" na Ukrajině

Itálie ale zdaleka není sama. Dalším státem, kde v poslední době roste averze vůči Romům, je Ukrajina.

Před dvěma týdny zaútočili na Romy v Kyjevě neonacisté z Azovské národní družiny. Podle Rádia Svobodná Evropa šlo již o druhý útok na Romy v Kyjevě a čtvrtý na Ukrajině během šesti týdnů.

Polovojenskou Národní družinu vytvořili letos v lednu veteráni z praporu Azov, který bojuje proti ruským separatistům ve válce na východě Ukrajiny.

Útočníci nejprve přišli do romského tábora v kyjevském Holosijivském parku a vyhrožovali Romkám, které tam v té době byly. Den před akcí pak neonacisté vydali na Facebooku ultimátum, aby Romové tábor do 24 hodin vyklidili. "Když policie nekoná, převezme kontrolu nad situací Národní družina," napsali.

Jen pár hodin nato se asi dvě desítky neonacistů do tábora vrátily a pomocí seker a palic tábor zničily. Svoje počínání zároveň živě přenášeli na internetu, kam pak dali dvanáctiminutový záznam.

Video z Ukrajiny, kde neonacisté zaútočili na Romy:

Video:

Policie, která na místo dorazila, proti útočníkům nezasáhla, pouze s nimi mluvila. A přihlížela, když asi desítka mužů vykřikovala hesla "Sláva národu!" a "Smrt nepřátelům!".

K dalším dvěma pogromům na Romy došlo v květnu - v Ternopilu na západě Ukrajiny a v obci Rudne ve Lvovské oblasti. Dva romské tábory tehdy lehly popelem, když do nich vtrhli pravicoví extremisté. V dubnu házeli maskovaní útočníci kameny a stříkali pepřový sprej na Romy v jejich táboře v přírodní rezervaci Lysa Hora u Kyjeva.

Neexistující pseudokoncentráky

Nesnášenlivost vůči romskému etniku je patrná i v Česku, a to včetně vyšších pater politiky. Poslanec Miloslav Rozner z krajně pravicové SPD v únoru označil romský tábor v Letech, v němž během druhé světové války zahynulo víc než tři sta lidí, za "neexistující pseudokoncentrák".

Těžké životní podmínky v tomto táboře zpochybňoval i šéf SPD Tomio Okamura.

Video: Na migranty se nabalil obrovský byznys, říká Jan Schroth

Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 34 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 36 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy