Itálie povolila vylodění z lodi Sea-Watch, na souš se dostala necelá třetina migrantů

ČTK ČTK
17. 5. 2019 23:21
Itálie v pátek povolila, aby se z plavidla německé neziskové organizace vylodili na ostrově Lampedusa děti a jejich rodiče. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na organizaci Sea-Watch. Její loď plující pod nizozemskou vlajkou vzala ve středu na palubu v mezinárodních vodách u Libye 65 migrantů. Vylodit se z nich v pátek mohlo 18 - sedm dětí, jejich matky, tři otcové a jeden člověk s vážnými zdravotními problémy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vylodění způsobilo roztržku v italské vládní koalici. Šéf Ligy Matteo Salvini, který ve vládě prosadil tvrdou protiimigrační linii, po celý den opakoval, že italské přístavy zůstávají zavřené, což premiér Giuseppe Conte ani koaliční partner Ligy, protestní Hnutí pěti hvězd (M5S), nezajistí. Předseda M5S Luigi di Maio reagoval tvrzením, že Salvini se slovním útokem na premiéra jen snaží odvrátit pozornost od korupčního skandálu, v jehož důsledku Liga ztrácí volební preference.

Prokurátor Salvatore Vella ze sicilského města Agrigento zahájí vyšetřování proti neznámému pachateli, zda nedošlo k napomáhání nelegální migraci. Vella už na Lampeduse vede podobné vyšetřování ohledně lodi Mare Jonio neziskové italské iniciativy Mediterranea, z níž se na ostrově minulý pátek vylodilo 30 migrantů.

Většinu humanitárních lodí, které působily u libyjských břehů, nyní blokují opatření správních úřadů nebo soudů. Loď Sea-Watch 3 byla v lednu obstavena nejprve na Sicílii a následně tři měsíce v Marseille.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy