Itálie povolila vylodění 16 zachráněným nezletilým migrantům, přijme je Německo

ČTK ČTK
29. 7. 2019 20:58
Itálie v pondělí povolila 16 nezletilým migrantům z lodi pobřežní stráže Gregoretti, aby se vylodili ve vojenském přístavu Augusta na východě Sicílie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na italské ministerstvo vnitra. Berlín je připraven utečence z lodi přijmout, sdělila Bruselu německá vláda, podle níž by tedy Řím měl nyní povolit vystoupit na břeh i zbytku běženců z lodi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plavidla italské pobřežní stráže zachránily přes 140 migrantů ze dvou člunů ve čtvrtek. Všichni utečenci skončili na palubě zásobovací lodi Gregoretti, které italský ministr vnitra Matteo Salvini nepovolil přistát do té doby, než si uprchlíky rozdělí unijní státy. Řím se ihned obrátil na Brusel, aby rozdělení koordinoval.

Ještě ve čtvrtek večer bylo z lodi evakuováno na italský ostrov Lampedusa šest osob. V sobotu mohla z lodi na Sicílii vystoupit těhotná žena, její dvě děti a druh. Na lodi je po vylodění nezletilých kolem 115 utečenců.

Salvini ve vládě prosadil nekompromisní protiimigrační politiku. Vláda přístavy humanitárním lodím zablokovala hned po nástupu k moci loni v červnu. Od letoška Řím s odvoláním na zákon regulující vnitrozemskou a námořní plavbu a italský vzdušný prostor nevpouští lodi neziskových organizací s uprchlíky na palubě do svých teritoriálních vod. Odvolává se přitom na národní bezpečnost.

Šéf Ligy také inicioval dva zákony o bezpečnosti a migraci. Ten druhý, podle nějž kapitán takové lodi nedbající zákazu může dostat pokutu až milion eur (25,5 milionu Kč), už schválila Poslanecká sněmovna a musí ještě projít Senátem. Projde-li i druhou komorou parlamentu, bude pro italské úřady snazší konfiskovat humanitární lodi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy