Itálie povolila vylodění 16 zachráněným nezletilým migrantům, přijme je Německo

ČTK ČTK
29. 7. 2019 20:58
Itálie v pondělí povolila 16 nezletilým migrantům z lodi pobřežní stráže Gregoretti, aby se vylodili ve vojenském přístavu Augusta na východě Sicílie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na italské ministerstvo vnitra. Berlín je připraven utečence z lodi přijmout, sdělila Bruselu německá vláda, podle níž by tedy Řím měl nyní povolit vystoupit na břeh i zbytku běženců z lodi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plavidla italské pobřežní stráže zachránily přes 140 migrantů ze dvou člunů ve čtvrtek. Všichni utečenci skončili na palubě zásobovací lodi Gregoretti, které italský ministr vnitra Matteo Salvini nepovolil přistát do té doby, než si uprchlíky rozdělí unijní státy. Řím se ihned obrátil na Brusel, aby rozdělení koordinoval.

Ještě ve čtvrtek večer bylo z lodi evakuováno na italský ostrov Lampedusa šest osob. V sobotu mohla z lodi na Sicílii vystoupit těhotná žena, její dvě děti a druh. Na lodi je po vylodění nezletilých kolem 115 utečenců.

Salvini ve vládě prosadil nekompromisní protiimigrační politiku. Vláda přístavy humanitárním lodím zablokovala hned po nástupu k moci loni v červnu. Od letoška Řím s odvoláním na zákon regulující vnitrozemskou a námořní plavbu a italský vzdušný prostor nevpouští lodi neziskových organizací s uprchlíky na palubě do svých teritoriálních vod. Odvolává se přitom na národní bezpečnost.

Šéf Ligy také inicioval dva zákony o bezpečnosti a migraci. Ten druhý, podle nějž kapitán takové lodi nedbající zákazu může dostat pokutu až milion eur (25,5 milionu Kč), už schválila Poslanecká sněmovna a musí ještě projít Senátem. Projde-li i druhou komorou parlamentu, bude pro italské úřady snazší konfiskovat humanitární lodi.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy