Itálie povolila vylodění 16 zachráněným nezletilým migrantům, přijme je Německo

ČTK ČTK
29. 7. 2019 20:58
Itálie v pondělí povolila 16 nezletilým migrantům z lodi pobřežní stráže Gregoretti, aby se vylodili ve vojenském přístavu Augusta na východě Sicílie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na italské ministerstvo vnitra. Berlín je připraven utečence z lodi přijmout, sdělila Bruselu německá vláda, podle níž by tedy Řím měl nyní povolit vystoupit na břeh i zbytku běženců z lodi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plavidla italské pobřežní stráže zachránily přes 140 migrantů ze dvou člunů ve čtvrtek. Všichni utečenci skončili na palubě zásobovací lodi Gregoretti, které italský ministr vnitra Matteo Salvini nepovolil přistát do té doby, než si uprchlíky rozdělí unijní státy. Řím se ihned obrátil na Brusel, aby rozdělení koordinoval.

Ještě ve čtvrtek večer bylo z lodi evakuováno na italský ostrov Lampedusa šest osob. V sobotu mohla z lodi na Sicílii vystoupit těhotná žena, její dvě děti a druh. Na lodi je po vylodění nezletilých kolem 115 utečenců.

Salvini ve vládě prosadil nekompromisní protiimigrační politiku. Vláda přístavy humanitárním lodím zablokovala hned po nástupu k moci loni v červnu. Od letoška Řím s odvoláním na zákon regulující vnitrozemskou a námořní plavbu a italský vzdušný prostor nevpouští lodi neziskových organizací s uprchlíky na palubě do svých teritoriálních vod. Odvolává se přitom na národní bezpečnost.

Šéf Ligy také inicioval dva zákony o bezpečnosti a migraci. Ten druhý, podle nějž kapitán takové lodi nedbající zákazu může dostat pokutu až milion eur (25,5 milionu Kč), už schválila Poslanecká sněmovna a musí ještě projít Senátem. Projde-li i druhou komorou parlamentu, bude pro italské úřady snazší konfiskovat humanitární lodi.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy