Itálie bude mít novou vládu, prezident pověřil jejím sestavením Conteho

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2019 19:03
Italský prezident Sergio Mattarella ve čtvrtek podle očekávání pověřil úřadujícího premiéra Giuseppa Conteho sestavením nové vlády. K tomuto kroku se Mattarella rozhodl poté, co se dosavadní vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) po rozpadu koalice s krajně pravicovou Ligou ve středu dohodlo na vytvoření společného kabinetu s opoziční levicovou Demokratickou stranou (PD).
Italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.
Italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte. | Foto: Reuters

Podařilo se tak zažehnat hrozbu předčasných voleb, které si přál šéf protiimigračně zaměřené strany Liga, exministr vnitra Matteo Salvini. Populistické M5S vládlo s Ligou od loňského června. Jejich koalice se tento měsíc rozpadla kvůli názorovým neshodám a snaze Salviniho vytěžit v předčasných volbách z narůstající popularity Ligy. Podle aktuálních průzkumů by tato strana volby vyhrála.

"Jsme ve fázi velmi citlivé pro zemi a musíme co nejdříve překonat toto období politické nejistoty vzniklé vládní krizí," řekl Conte při odchodu z prezidentského paláce. Za svůj cíl přitom označil učinit z Itálie zemi "spravedlivější, konkurenceschopnější, solidárnější a přístupnější".

Slíbil také, že se už "v příštích dnech" k prezidentovi vrátí se jmény ministrů. Za prioritu svého nového kabinetu označil přípravu rozpočtu na rok 2020.

Finanční list Il Sole 24 Ore k tomu napsal, že M5s a PD se v návrhu základních bodů společné politické platformy shodly, že požádají EU o "pružnost" ohledně schodku v italském rozpočtu na příští rok. Deficit má podle nich pomoci "posílit sociální soudržnost" v zemi.

Conte se po schůzce s prezidentem sešel s šéfy obou parlamentních komor. Nejprve jednal s předsedkyní Senátu Marií Casellatiovou, poté s předsedou Poslanecké sněmovny Robertem Ficem. Večer má naplánované schůzky se zástupci menších parlamentních sil, klíčová jednání s šéfy nejsilnějších politických stran přijdou na řadu v pátek. V 09:30 bude Conte hovořit s vedením krajně pravicové strany Bratři Itálie (FI), poté postupně se zástupci Ligy, Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd.

Hnutí pěti hvězd a PD, jež mají v obou komorách parlamentu společně většinu, byly dosud politickými rivaly. Mnozí členové hnutí, které se označuje za protisystémové a nehlásí se ani k pravici, ani k levici, stále považují Demokratickou stranu za symbol zkorumpovaného vedení. PD vládla zemi několik let až do loňského května.

Nicméně obě strany ve středu prezidentovi sdělily, že chtějí dát stranou dlouhodobou vzájemnou nevraživost a pokusí se vytvořit kabinet v čele s Contem. Tento politik není členem žádné strany, nicméně je považován za politika blízkého M5S.

Po pověření sestavením vlády musí Conte přinést prezidentovi seznam ministrů a program vládní koalice. Očekává se, že schůzka se odehraje příští týden v úterý či ve středu. Pokud hlava státu nebude mít k seznamu výhrady, jmenuje nový kabinet, který musí získat důvěru obou komor parlamentu. Toto hlasování by se mohlo uskutečnit koncem příštího týdne.

Šéfové M5S Luigi Di Maio a PD Nicola Zingaretti slíbili, že při sestavování vlády a dojednávání sdílené politiky budou hledat "společný základ pro dobro země".

Populistické Hnutí pěti hvězd do politiky vstoupilo jako protestní strana se silným protikorupčním zaměřením. Založil ho v roce 2009 komik Beppe Grillo, který radikálním tažením proti zavedenému politickému vedení získal velkou popularitu.

Před volbami v roce 2018 se vedení hnutí ujal Luigi Di Maio, rétorika hnutí se umírnila, citelně například v kritice EU. Řada programových bodů M5S spadá spíš do tradiční agendy italské levice, například požadavek zavést minimální mzdu či zelená politika. Neodpovídá tomu protiimigrační postoj. Hnutí odmítá označení strana a jakékoli ideologické zakotvení, stejně jako dělení na levici a pravici. Využívá nástrojů přímé demokracie a na internetu nechává své členy hlasovat o mnoha klíčových rozhodnutích.

Demokratická strana vznikla v říjnu 2007 spojením několika levicových a středolevicových stran, mezi nimiž byli nástupci Italské komunistické strany, levicově orientovaní křesťanští demokraté a sociální demokraté. Mezi lety 2013 až 2018 Itálii vedli tři premiéři z řad PD. Nejvýraznější tváří strany dosud patrně byl někdejší starosta Florencie Matteo Renzi, který vládě předsedal v letech 2014 až 2016. Neuspěl v referendu o změně ústavy na počátku roku 2016. Nyní stranu vede dřívější guvernér regionu Lazio Nicola Zingaretti.

Podívejte se, jak Matteo Salvini agituje na pláži:

Předseda italské strany Liga Matteo Salvini agituje i v plavkách na pláži | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy