Islandský vulkán opět soptí, hrozí další komplikace

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 5. 2010 15:28
Podle vulkanologů nic nenasvědčuje tomu, že by se měla sopka uklidnit
Foto: Reuters

Reykjavík - Vulkanologové dnes zaznamenali další nárůst aktivity sopky pod islandským ledovcem Eyjafjalla. Došlo k několika sopečným explozím v kráteru sopky a erupci lávy.

Neutuchající aktivita vulkánu naznačuje, že hrozí další vážné komplikace v letecké dopravě, podobně jako tomu bylo minulý měsíc.

Podle meteorologů mrak stoupá do výšky až sedmi kilometrů a zatím se pohybuje nad Islandem a směřuje k Irsku.

„Sopečný prach stoupá do výšky čtyř až sedmi kilometrů. Jeho pohyb se bude odvíjet od pohybu větru. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měla sopka v nejbližší době uklidnit," cituje server France 24 varování meteorologů.

„Produkce popela se v průběhu noci zvýšila a sopečný mrak stoupá výš, než v minulých dnech," potvrdil agentuře AFP Agust Gunnar Gylfason z islandského úřadu pro civilní bezpečnost. 

Evropská kontrola letového provozu (Eurocontrol) zatím letecký provoz nad Atlantikem neomezila, ale upozornila, že je pravděpodobné, že budou muset být některé lety odkloněny. O významném odklonění letů směřujících na západ přes Atlantik se nyní diskutuje v sídle Eurocontrolu.  

V současné době je nad západním a severním Irskem pozorována vysoká koncentrace sopečného prachu, která může poškodit letecké motory. Po čtvrtečním znovuotevření některých letišť v Irsku, Severním Irsku a Skotsku, tak musela být část z nich opět uzavřena.

Po dosud nejmohutnějším úniku sopečného popela z islandského vulkánu následovalo největší uzavření leteckého provozu od druhé světové války. Letečtí přepravci museli zrušit na sto tisíc letů, což postihlo asi osm milionů cestujících. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Barmské bezpečnostní složky ve městě Bago zabily přes 80 lidí demonstrujících proti vojenskému převratu

Barmské bezpečnostní složky v sobotu ve městě Bago v centrální části země zabily více než 80 lidí demonstrujících proti únorovému vojenskému převratu. S odkazem na pozorovatele o tom napsala agentura Reuters.

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo nositelku Nobelovy ceny za mír Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Podle skupin aktivistů bylo od začátku protestů proti vojenskému převratu v zemi zabito více než 600 lidí včetně téměř pěti desítek dětí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Další zprávy