Islandský premiér rezignoval kvůli kauze Panama Papers, na podzim budou předčasné volby

ČTK ČTK
7. 4. 2016 6:21
Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson rezignoval na svou funkci. Ve středu pozdě večer to oznámil mluvčí jeho Pokrokové strany po jednání všech parlamentních stran. Na podzim, tedy půl roku před koncem stávajícího volebního období, jsou naplánovány předčasné volby.
Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson
Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson | Foto: Reuters

Ještě v úterý večer Gunnlaugsson své ohlášené odstoupení v souvislosti s kauzou takzvaných Panama Papers vysvětloval tak, že se postu vzdá jen dočasně. Nakonec rezignoval. V čele ostrovní vlády teď stane dosavadní ministr zemědělství a místopředseda vládní Pokrokové strany Sigurdur Ingi Jóhansson.

Dosavadní vláda hodlá pokračovat bez Gunnlaugssona, ale opozice jí chce nadále vyslovit nedůvěru a dosáhnout konání voleb do 45 dnů.

Vládní krizi na Islandu vyvolalo v neděli zveřejnění takzvaných Panama Papers.

Podle nich koupili Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová firmu v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investicím milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců později tento podíl prodal manželce za jeden dolar.

Společnost měla významný podíl ve třech velkých islandských bankách, které v důsledku finanční krize zkrachovaly. Gunnlaugsson je z toho důvodu obviňován ze střetu zájmů. Poté, co se v roce 2013 stal islandským premiérem, vedl jednání o budoucnosti těchto bank s věřiteli.

Ve středu večer demonstrovaly třetí den po sobě v Reykjavíku proti vládě tisíce Islanďanů a na budovu parlamentu házeli vajíčka a banány.

Politici vyzývají, že je potřeba zatočit s daňovými ráji, a my se dozvídáme, že v jejich okolí jsou lidé na daňové ráje napojení, říká Ondřej Kopečný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy