Island změnil názor a chce do EU. Jednání začnou brzy

Radim Klekner Radim Klekner
17. 6. 2010 17:41
Euro posílilo, Španělsko prodalo obligace, Řecko plní plán snižování deficitu
Vstup Islandu do EU by měl být formální záležitostí
Vstup Islandu do EU by měl být formální záležitostí | Foto: Reuters

Brusel - Evropská sedmadvacítka se v dohledné době zřejmě přemění na devětadvacítku. Na pravidelném summitu EU unie ve čtvrtek rozhodla o tom, že zahájí vstupní rozhovory s Islandem. V roce 2012 by se jejím členem mělo navíc stát Chorvatsko.

Vzhledem k tomu, že Island splňuje většinu krtitérií pro vstup, měla by být jednání o přijetí třistadvacetitisícového národa do lůna unie v podstatě formalitou.

Islanďané přitom myšlenku stát se součástí EU dlouho odmítali, zejména z toho důvodu, že by museli přijmout jednotná unijní pravidla v oblasti rybolovu.

Nedávná finanční krize, kvůli které se Island dostal do velkých finančních těžkostí, ale ostrovany přiměla změnit názor.

Vláda v Reykjavíku ovšem musí nejdříve vyřešit, jak odškodní Británii a Nizozemsko. Ty zaplatily pět miliard eur svým občanům, kteří přišli o dlouholeté vklady zmrazené v souvislosti s pádem islandské banky Icesave. 

"Hlavním bodem vstupních rozhovorů bude vyřešení stávajících závazků (Islandu)," řekl agentuře Reuters nizozemský diplomat, který si nepřál být jmenován. "Bez jejich splnění není vstup možný."

Islandská premiérak Jóhanna Sigurdarová
Islandská premiérak Jóhanna Sigurdarová | Foto: Reuters

Estonsko vstupuje do eurozóny

Celkový dopad krize na islandskou ekonomiku se stále nepodařilo vyčíslit. Vnější zadlužení země, na němž se z 80 procent podílel bankovní sektor, ale činilo koncem roku 2008 padesát miliard eur.

Hrubý domácí produkt ostrova přitom v roce 2007 představoval 1,3 biliónu islandských korun (8,5 miliard eur).

Na summitu se na druhé straně rozhodlo o tom, že od 1. ledna příštího roku se členem eurozóny stává Estonsko, které nyní navzdory krizi splňuje všechna příslušná kritéria týkající se výše dluhu a rozpočtového deficitu.

Pro eurozónu přišla ve čtvrtek v souvislosti s prodejem španělských státních dluhopisů první příjemná zpráva. Evropská měna posílila vůči dolaru na třítýdenní maximum.

Euro zřejmě dále posílí i díky skutečnosti, že z nejhoršího je podle všeho Řecko. Společná zpráva EU, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky konstatovala, že Athény zatím plní plán snižování rozpočtového deficitu, který jim naordinovala unie a MMF. 

 

Právě se děje

Další zprávy