Island šokovala vražda ženy. Země proslulá krimi romány se obtížně vyrovnává se skutečným zločinem

Martin Novák Martin Novák
28. 1. 2017 6:22
Island má nejnižší, nebo téměř nejnižší kriminalitu na světě. V průměru se tam stane jedna až dvě vraždy ročně. Smrt dvacetileté ženy Birny Brjánsdóttirové z pátku na sobotu 15. ledna proto vyvolala velké emoce, do pátrání se zapojily stovky dobrovolníků. Podezřelé dopadl policejní tým vrtulníkem na moři.
Žena zmizela 14.ledna, tělo našla policie po jedné z největších pátracích akcích v dějinách Islandu za týden.
Žena zmizela 14.ledna, tělo našla policie po jedné z největších pátracích akcích v dějinách Islandu za týden. | Foto: Youtube.com/Lögreglan á höfuðborgarsvæðinu

Reykjavík – Průmyslová kamera zachytila dvacetiletou ženu naposled v pět hodin ráno na ulici, vracela se z hudebního klubu. Prošla kolem auta červené barvy značky Kia, poté zmizela.

Za týden pátrací tým našel její boty za městem a červený vůz zaparkovaný u přístavu. Na sedadle policie objevila stopy krve.

Pachatelé už v té době byli na moři.

Místem činu je Island. Nejde o knihu nebo film z žánru takzvané severské krimi. Vražda se skutečně stala, obětí je dvacetiletá studentka Birna Brjánsdóttirová.

V sobotu se v metropoli Reykjavíku uskuteční smuteční pochod. Obyvatele ostrovní země čin šokoval a vyvedl z míry. Pátrání dominovalo zpravodajství i sociálním sítím.

Lidé v nákupních centrech se zastavovali před obřími obrazovkami, kde běžely téměř nonstop zprávy.

Výjimečná vražda

Island je zemí s nejnižším počtem vražd. Od roku 2001 je podle policejních statistik spáchána jedna až dvě ročně. Většinou jsou pachatelé pod vlivem alkoholu a případy jsou rychle vyřešeny.

Smrt Birny Brjánsdóttirové je výjimečná. V reálném životě Islanďané nejsou zvyklí na to, že zmizí oběť i vrah.

"Vraždy na Islandu v minulosti nebyly žádné záhady. Pachatelé obvykle příliš netajili svůj čin a policie případy rychle vyřešila. Nikdo nikdy neslyšel o tom, že by vraždu v zemi spáchal cizinec," řekl pro New York Times, které také věnovaly neobvyklé kauze článek, sociolog Helgi Gunnlaugsson z univerzity v Reykjavíku.

V jednom z nejbezpečnějších měst světa – Reykjavíku – nahlásili rodiče policii zmizení Birny Brjánsdóttirové v sobotu 14. ledna. Nevrátila se v noci domů, nic takového nikdy předtím neudělala.

Matka požádala veřejnost o pomoc s tím, že jde určitě o něco horšího, než že by její dcera prostě odešla z domova.

Poslední záběry dvacetileté ženy na ulici v Reykjavíku. | Video: YouTube

700 dobrovolníků

Do pátrání se zapojilo více než sedm stovek dobrovolníků.

Dva dny poté dobrovolníci našli její boty "martensky“ v přístavu Hafnarfjordur, vzdáleném zhruba dvanáct kilometrů od centra Reykjavíku. Tamtéž byl zachycen i poslední signál z mobilu ženy.

Na záběrech kamery v přístavu našli stejný automobil značky Kia Rio, který viděli i na ulici, kde oběť brzy ráno 14. ledna zmizela.

V autě našli její krev a závěr byl jednoznačný: podezřelí pachatelé jsou na grónské rybářské lodi Polar Nanoq, která už z přístavu odplula. Dva členové posádky tohoto plavidla si auto půjčili v půjčovně.

Za velmi špatné viditelnosti vzlétl 20. ledna vrtulník se šesti policisty a přistál na palubě Polar Nanoq. Podezřelí nekladli odpor.

Za dva dny – v neděli 22. ledna – po rozsáhlém pátrání s pomocí potápěčů, vrtulníků a bezpilotních letadel našli vyšetřovatelé tělo ženy na pláži.

Analýza o den později prokázala, že stopy krve na sedadle červeného automobilu patří Birně Brjánsdóttirové.

Smrt dvacetileté ženy připomněla desetidílný islandský televizní seriál Trapped. Rybáři vytáhnou v síti z moře trup muže. Vyšetřování vede místní policista, který se musí kvůli sněhové bouři v městečku, kde vyšetřuje, obejít bez policejních posil.

Nemenší šok vyvolal čin také v Grónsku.

To má jen 58 tisíc obyvatel (Island 336 tisíc) a zločinu je uvyklé ještě méně než Island. Dokonce tam nemají ani klasické vězení. Kdo se dopustí něčeho společensky nebezpečného, dostane se do rehabilitačního centra, ze kterého může vycházet.

Grónský ministr pro zahraniční záležitosti Vittus Qujaukitsoq dokonce poslal do Reykjavíku soustrastný dopis a u islandského konzulátu přišly stovky lidí na smuteční shromáždění.

 

Právě se děje

Další zprávy