Islámský stát zřizuje výcvikové tábory na východě Libye

Zahraničí Zahraničí
4. 12. 2014 14:07
Podle šéfa amerického vojenského velitelství pro Afriku není zcela jasné, jak těsná je vazba nováčků na IS. Výcvikem tam prochází zřejmě stovky příznivců islamistů.
Ilustrační foto ze Sýrie.
Ilustrační foto ze Sýrie. | Foto: Reuters

Tripolis/ Washington - Ač se v kontextu Islámského státu (IS) nejvíce hovoří o územích, která dobyli v Sýrii a Iráku, příznivci radikální islamistické organizace podle všeho žijí - a trénují - i mimo tyto dvě země. Například v Libyi.

Šéf amerického vojenského velitelství pro Afriku (Africom) generál David Rodriguez zveřejnil informaci, že IS ve východní Libyi zřizuje výcvikové tábory, v nichž v tuto chvíli mohou výcvikem procházet i stovky budoucích bojovníků.

Zřizování těchto táborů je podle něj zatím jen v počáteční fázi, ale USA i tak "opatrně sledují, jak se to bude vyvíjet", varoval generál.

"V tuto chvíli je to zejména o lidech, kteří přicházejí za výcvikem, a o logistické podpoře," uvedl Rodriguez. "Teď je to zatím velice malé, teprve se to rodí, a my musíme sledovat, co se bude dít," cituje ho server BBC.

Doplnil, že zatím není ani jisté, jaké těsné propojení mezi členy IS a nováčky v táborech přesně existuje.

Boje o moc v Libyi

Podle zpravodajů BBC v Sýrii v posledních letech bojovala řada Libyjců, z nichž někteří už se vrátili zpět do domoviny. V rukou islamistů je například druhé největší libyjské město Benghází.

Foto: Aktuálně.cz

Chaos v Libyi pokračuje už třetím rokem od svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Skupiny, které se na revoluci podílely a následně odmítly sloužit a podřídit se vládě, bojují nejen proti armádě, ale i mezi sebou.

Na východě země o moc usiluje několik islamistických skupin a někteří ozbrojenci nedávno slíbili věrnost právě IS, připomněl server.

Válka proti IS

Spojené státy na území této severoafrické země nemají podle Rodrigueze žádné jednotky. V posledních čtyřech měsících ale prováděly se svými spojenci letecké údery proti bojovníkům IS v Sýrii a v Iráku.

Americký republikánský senátor Rand Paul ve středu vybídl americký Kongres, aby Islámskému státu oficiálně vyhlásil válku, a předložil rezoluci v tomto smyslu. Většina zákonodárců ale takový postup nepodporuje a tvrdí, že ozbrojená kampaň proti IS není tak rozsáhlá, připomněla ČTK.

O Paulově návrhu rezoluce se pravděpodobně brzy hlasovat nebude, podotkla agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy