Islámský stát zřizuje výcvikové tábory na východě Libye

Zahraničí Zahraničí
4. 12. 2014 14:07
Podle šéfa amerického vojenského velitelství pro Afriku není zcela jasné, jak těsná je vazba nováčků na IS. Výcvikem tam prochází zřejmě stovky příznivců islamistů.
Ilustrační foto ze Sýrie.
Ilustrační foto ze Sýrie. | Foto: Reuters

Tripolis/ Washington - Ač se v kontextu Islámského státu (IS) nejvíce hovoří o územích, která dobyli v Sýrii a Iráku, příznivci radikální islamistické organizace podle všeho žijí - a trénují - i mimo tyto dvě země. Například v Libyi.

Šéf amerického vojenského velitelství pro Afriku (Africom) generál David Rodriguez zveřejnil informaci, že IS ve východní Libyi zřizuje výcvikové tábory, v nichž v tuto chvíli mohou výcvikem procházet i stovky budoucích bojovníků.

Zřizování těchto táborů je podle něj zatím jen v počáteční fázi, ale USA i tak "opatrně sledují, jak se to bude vyvíjet", varoval generál.

"V tuto chvíli je to zejména o lidech, kteří přicházejí za výcvikem, a o logistické podpoře," uvedl Rodriguez. "Teď je to zatím velice malé, teprve se to rodí, a my musíme sledovat, co se bude dít," cituje ho server BBC.

Doplnil, že zatím není ani jisté, jaké těsné propojení mezi členy IS a nováčky v táborech přesně existuje.

Boje o moc v Libyi

Podle zpravodajů BBC v Sýrii v posledních letech bojovala řada Libyjců, z nichž někteří už se vrátili zpět do domoviny. V rukou islamistů je například druhé největší libyjské město Benghází.

Foto: Aktuálně.cz

Chaos v Libyi pokračuje už třetím rokem od svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Skupiny, které se na revoluci podílely a následně odmítly sloužit a podřídit se vládě, bojují nejen proti armádě, ale i mezi sebou.

Na východě země o moc usiluje několik islamistických skupin a někteří ozbrojenci nedávno slíbili věrnost právě IS, připomněl server.

Válka proti IS

Spojené státy na území této severoafrické země nemají podle Rodrigueze žádné jednotky. V posledních čtyřech měsících ale prováděly se svými spojenci letecké údery proti bojovníkům IS v Sýrii a v Iráku.

Americký republikánský senátor Rand Paul ve středu vybídl americký Kongres, aby Islámskému státu oficiálně vyhlásil válku, a předložil rezoluci v tomto smyslu. Většina zákonodárců ale takový postup nepodporuje a tvrdí, že ozbrojená kampaň proti IS není tak rozsáhlá, připomněla ČTK.

O Paulově návrhu rezoluce se pravděpodobně brzy hlasovat nebude, podotkla agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy