Poražený Islámský stát znovu zaútočil, v syrském Manbidži zabil sedm členů hlídky

ČTK ČTK
26. 3. 2019 14:02
Při nočním útoku v severosyrském městě Manbidž přišlo o život sedm členů kurdsko-arabské koalice (SDF), která s podporou americké armády bojovala proti teroristům na severu a východě Sýrie. V sobotu tato koalice ohlásila územní porážku teroristické skupiny Islámský stát (IS) v Sýrii vítězstvím v Baghúzu, který leží na východě země poblíž irácké hranice. IS se k úterní akci v Manbidži přihlásil.
Vlajka Syrských demokratických sil (SDF) zavlála nad bojištěm v syrské vesnici Baghúz, poslední državou bojovníků Islámského státu.
Vlajka Syrských demokratických sil (SDF) zavlála nad bojištěm v syrské vesnici Baghúz, poslední državou bojovníků Islámského státu. | Foto: Reuters

O útoku informovala vojenská rada Manbidže, která je součástí SDF a zajišťuje ve městě hlídky. Ozbrojenci podle ní v noci na úterý zahájili palbu na hlídku a sedm jejích členů zabili.

Informaci potvrdila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), podle níž byli další tři členové hlídky zraněni.

"Po porážce IS jsme vstoupili do éry spících buněk. Aktivují je a pověřují útoky, ale my jejich operacím zabráníme," sdělil agentuře AFP mluvčí vojenské rady Širfán Darvíš.

"Vojáci chalífátu zaútočili na hlídku" Syrských demokratických sil a použili proti nim kulomety, uvedl IS v prohlášení zveřejněném na komunikační službě Telegram.

Odborníci v minulosti upozornili, že územní porážka IS neznamená, že nebezpečí těchto teroristů pominulo. Počítá se s tím, že zaktivizují dosud nečinné skupinky a pověří je jednotlivými akcemi.

Noční útok je od ledna největší akce této organizace v Manbidži. V lednu tam IS zabil při sebevražedné operaci 18 lidí, mezi nimiž byli čtyři američtí vojáci. Skupina vyzvala své členy, aby útočili na kurdské jednotky a pomstili porážku chalífátu.

IS ho vyhlásil na severu Iráku a Sýrie v roce 2014, v Iráku byl poražen v prosinci 2017. Podle SOHR při útocích spících buněk členové IS zabili od srpna několik set bojovníků SDF.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy