Islámský stát zaútočil na největší írackou ropnou rafinérii

ČTK ČTK
12. 4. 2015 10:05
Po útoku se rozhořely střety, při nichž bylo zabito 20 islamistů. Vládní síly mají rafinérii stále pod kontrolou.
Největší irácká ropná rafinérie Bajdží.
Největší irácká ropná rafinérie Bajdží. | Foto: Reuters

Bagdád - Radikálové ze skupiny Islámský stát (IS) podnikli v sobotu sebevražedný útok na největší iráckou ropnou rafinérii Bajdží. Oznámil to v neděli vysoký vojenský představitel provincie Saláhaddín, v níž se rafinérie nachází. Po útoku se rozhořely střety, při nichž bylo zabito 20 islamistů, dodal. Zdůraznil zároveň, že vládní síly mají rafinérii stále pod kontrolou.

Podle nejmenovaného generála, kterého citovala agentura AFP, se třem sebevražedným útočníkům podařilo dostat se ke vstupní bráně do rafinérie. Dva z nich strážci objektu zabili, třetí stačil odpálit trhaviny na svém těle.

Skupina IS zveřejnila fotografie zachycující její konvoje obrněných vozů Humvee útočících po obvodu rafinérie a záběry svých bojovníků zdánlivě uvnitř areálu rafinérie.

"IS se snaží navodit přesvědčení, že její bojovníci jsou všude. Ve skutečnosti jsou ale poraženi a nemohou dál postupovat," prohlásil armádní činitel. Rafinérie v Bajdží dříve produkovala 300 tisíc barelů ropy denně, a zajišťovala tak polovinu místní poptávky.

V roce 2014, kdy se IS zmocnil kontroly nad velkými oblastmi iráckého území, byla rafinérie dějištěm urputných bojů. Islamisté ji loni několik měsíců obléhali, než se irácké armádě za podpory koaličních vzdušných úderů podařilo v říjnu obležení prolomit a o měsíc později získat zcela pod kontrolu i město Bajdží. Sobotní boje u rafinérie byly podle armádního představitele od té doby nejprudší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy