Islámský stát zasáhl raketami iráckou ropnou rafinérii. Požár se podařilo uhasit

ČTK ČTK
29. 11. 2020 21:53
Při raketovém útoku byla v neděli zasažena rafinérie na severu Iráku. Kvůli požáru musel být provoz zařízení přerušen. K akci se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS).
Iráčtí vojáci pózují s vlajkou organizace Islámský stát.
Iráčtí vojáci pózují s vlajkou organizace Islámský stát. | Foto: Reuters

V rafinérii Sínija v provincii Saláhaddín začal po zásahu hořet zásobník paliva. Ministerstvo ropného průmyslu oznámilo, že nikdo nebyl zraněn, útok způsobil menší materiální škody. Po několika hodinách se podařilo požár uhasit a rafinérie, která má denní kapacitu 30 tisíc barelů, obnovila provoz.

Hlavní irácká ropná rafinérie se nachází v blízkosti Bajdží. Při bojích proti IS byla značně poškozena, po porážce skupiny se pak povedlo v roce 2017 její provoz obnovit.

Islámský stát na své oficiální stránce oznámil bez dalších podrobností, že jeho lidé na Síniju vypálili dvě rakety. Agentura Reuters napsala, že nedělní útok dokládá, že jsou bojovníci IS stále schopni útočit na klíčové provozy i na bezpečnostní síly. Sever země začala skupina zabírat v roce 2014, poražena byla v Iráku o tři roky později.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy