Islámský stát zasáhl raketami iráckou ropnou rafinérii. Požár se podařilo uhasit

ČTK ČTK
29. 11. 2020 21:53
Při raketovém útoku byla v neděli zasažena rafinérie na severu Iráku. Kvůli požáru musel být provoz zařízení přerušen. K akci se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS).
Iráčtí vojáci pózují s vlajkou organizace Islámský stát.
Iráčtí vojáci pózují s vlajkou organizace Islámský stát. | Foto: Reuters

V rafinérii Sínija v provincii Saláhaddín začal po zásahu hořet zásobník paliva. Ministerstvo ropného průmyslu oznámilo, že nikdo nebyl zraněn, útok způsobil menší materiální škody. Po několika hodinách se podařilo požár uhasit a rafinérie, která má denní kapacitu 30 tisíc barelů, obnovila provoz.

Hlavní irácká ropná rafinérie se nachází v blízkosti Bajdží. Při bojích proti IS byla značně poškozena, po porážce skupiny se pak povedlo v roce 2017 její provoz obnovit.

Islámský stát na své oficiální stránce oznámil bez dalších podrobností, že jeho lidé na Síniju vypálili dvě rakety. Agentura Reuters napsala, že nedělní útok dokládá, že jsou bojovníci IS stále schopni útočit na klíčové provozy i na bezpečnostní síly. Sever země začala skupina zabírat v roce 2014, poražena byla v Iráku o tři roky později.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy