reklama
 
 

Islámský stát zabil v Sýrii íránského generála, který bojoval za Asada

AKTUALIZOVÁNO 9. 10. 2015
Členové organizace Islámský stát (IS) zabili generála íránských revolučních gard bojujícího za režim prezidenta Bašára Asada. V pátek to potvrdil Írán, podle kterého šlo o brigádního generála Hosejna Hamedáního. Generál se zasloužil o posilování jednotné islámské fronty v boji proti teroristům. Podle prohlášení gard ho během mise v oblasti města Aleppo v severní Sýrii zabili příslušníci IS. Írán aktivně zasahuje do bojů v Sýrii na Asadově straně od vypuknutí občanské války v roce 2011. Má v Sýrii mnoho vojenských poradců a pod velením íránských revolučních gard tam operují milice. Aktivně spolupracuje také s libanonským hnutím Hizballáh.

Teherán - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) v bojích v severní Sýrii zabili generála íránských revolučních gard, který pomáhal vládnoucímu režimu prezidenta Bašára Asada.

V pátek to potvrdil Írán, podle kterého šlo o brigádního generála Hosejna Hamedáního.

Podle revolučních gard byl generál zabit ve čtvrtek v noci a "hrál důležitou roli při posilování fronty islámského odporu proti teroristům". Zahynul během mise v oblasti města Aleppo v severní Sýrii.

Írán je hlavním regionálním spojencem syrského režimu a aktivně zasahuje do bojů v zemi na Asadově straně již od vypuknutí občanské války v roce 2011. V Sýrii má mnoho vojenských poradců, aktivně spolupracuje i s libanonským hnutím Hizballáh, jehož bojovníci také pomáhají Asadovi.

Teherán nicméně popírá, že by v zemi operovaly jeho jednotky. Syrské armádě prý nabízí jen "vojenské rady" v boji proti "teroristickým skupinám".

Jak napsala agentura Reuters, Hamedání byl veterán íránsko-irácké války z let 1980 až 1988 a v roce 2005 byl dokonce zástupcem velitele íránských elitních jednotek. Podle jednoho z íránských zákonodárců měl generál v Sýrii na starosti koordinaci mezi syrskými vojáky a dobrovolnickými jednotkami, které bojují proti islamistům.

"Dlouhé roky hrál Hamedání v Sýrii velmi důležitou roli poradce. Hrál důležitou roli ve snaze zabránit pádu Damašku. Když jeho nasazení skončilo, vrátil se domů," popsal poslanec. "Vrátil se do Sýrie pouze na několik dní, protože měl o oblasti velmi dobré znalosti... a stal se v Sýrii mučedníkem," dodal.

autor: ČTK | 9. 10. 2015

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama