Islámský stát zabil ruského plukovníka, velitele letecké základny. K tělu se nedostal

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 12. 7. 2016 12:33
Ruská helikoptéra se zřítila nedaleko Palmýry. Islámský stát zveřejnil videozáznam a tvrdí, že jeho bojovníci stroj sestřelili. Podle Moskvy může za pád vrtulníku technická závada.
Zpravodajská agentura napojená na Islámský stát zveřejnila video, na kterém je vidět zřícení ruského vrtulníku východně od syrského města Palmýra. | Video: Reuters

Moskva Islámský stát se chlubí tím, že poprvé sestřelil v Sýrii ruský vrtulník s ruskou posádkou.

Stroj se zřítil a explodoval východně od Palmýry už v pátek, podrobnosti vycházejí najevo postupně.

Ruské ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že se žádní vojáci nepohřešují. Pak ale na internetu začalo kolovat video, které zachycuje v několika sekundách sestřelení vrtulníku.

Moskva poté oznámila, že zahynuli dva ruští piloti.

Podle dostupných informací se bojovníkům Islámského státu podařilo projít přes linii syrské armády. Ruský stroj je ostřeloval, ale pak se zřítil.

"Posádka obdržela žádost od syrských pozemních sil na úder proti útočníkům," uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany.

Oznámilo, že jde o typ vrtulníku Mi-25. Někteří Rusové ale na Facebooku spekulují, že se jedná o novější Mi-35M.

Na záznamu je vidět, jak po zásahu helikoptéra ve spirále padá dolů a exploduje v mraku prachu. Stroj ale dopadl na území, které ovládá syrská armáda, takže se Islámský stát nezmocnil těl ani trosek stroje.

Těla pilotů Rusové dopravili letecky na základnu Hmejmím na severovýchodě Sýrie, kde má ruská armáda svůj hlavní "stan".

V troskách helikoptéry zahynul zkušený a mnohokrát vyznamenaný plukovník Rjafagat Chabibulin; jedenapadesátiletý velitel letecké základny v Korenovsku nedaleko Krasnodaru.

Měl za sebou mise ve válce v Čečensku, Dagestánu a Jižní Osetii.

Podívejte se na mapě, která města Islámský stát ztratil a která kontroluje.
Podívejte se na mapě, která města Islámský stát ztratil a která kontroluje. | Foto: Aktuálně.cz

Ještě v době Sovětského svazu na konci osmdesátých let sloužil v Polsku a připravoval se na nasazení v Afghánistánu, kam už ale kvůli mírové dohodě a stažení sovětských vojsk v roce 1989 neodcestoval.

Druhým zemřelým pilotem je Jevgenij Dolgin ze Saratovské oblasti.

Rusko se na straně prezidenta Bašára Asada zapojilo do války leteckými údery loni 30. října a dosud přišlo o dvanáct vojáků.

Helikoptéry ztratili Rusové celkem tři. V listopadu povstalci ze Svobodné syrské armády zasáhli stroj Mi-8 na zemi, když přiletěl zachránit zraněné. Helikoptéra Mi-28 se zřítila kvůli technické závadě.

Zpravodajská agentura napojená na Islámský stát zveřejnila video, na kterém je vidět zřícení ruského vrtulníku východně od syrského města Palmýra. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 3 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy