Islámský stát v srpnu zřejmě použil proti Kurdům vojenský plyn yperit

ČTK ČTK
7. 10. 2015 19:30
Podle regionální vlády Kurdistánu použil Islámský stát v srpnu proti kurdským bojovníkům vojenský plyn yperit. Jeho stopy našly v krvi tří desítek mrtvých pešmergů. Extremisté z Islámského státu se k látce mohli dostat v Sýrii, která se ale před dvěma lety zavázala desítky tun yperitu zlikvidovat.
Bojovníci Islámského státu. Ilustrační foto.
Bojovníci Islámského státu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Irbíl (Irák) - Bojovníci Islámského státu (IS) při srpnových bojích proti kurdským silám na severu Iráku zřejmě použili minometné granáty obsahující yperit (hořčičný plyn). Podle agentury Reuters o tom dnes informovala regionální vláda Kurdistánu.

Ministerstvo, jež má na starosti kurdské bojovníky (pešmergy), sdělilo, že "stopy yperitu" byly objeveny v krevních vzorcích přibližně 35 pešmergů, kteří byli vystaveni útoku oddílů IS jihozápadně od regionální metropole Irbílu.

Prohlášení ministerstva neuvádí, zda některý z pešmergů v důsledku zmíněného útoku zemřel ani to, jak vážná zranění postižených byla. Sděluje však, že vzorky krve byly zaslány k odborné analýze mimo Irák.

Kurdové už začátkem září obvinili Islámský stát z použití zakázaných chemických látek u města Mosulu. Tehdy ale nebylo jasné, o jaké látky šlo. Média citovala nejmenované americké činitele, kteří uvedli, že islámští radikálové nejspíš používají yperit ve formě prášku, který vloží do tradiční výbušniny, například do munice pro minomety.

K látkám, jako je yperit, se mohli extremisté dostat v Sýrii, která disponovala velkými zásobami chemických zbraní. Sýrie měla v roce 2013 k dispozici desítky tun yperitu, k jehož likvidaci spolu s dalšími zakázanými látkami se režim Bašára Asada tehdy po masivním chemickém útoku zavázal.

Hořčičný plyn leptá kůži a sliznice a způsobuje vážné dýchací obtíže. Jeho výrobu, skladování a používání zakázala mezinárodní Úmluva o chemických zbraních, která vstoupila v platnost v roce 1997.

Kurdští pešmergové hrají klíčovou roli v boji proti IS na severu Iráku. S pomocí leteckých úderů koalice vedené Spojenými státy se jim podařilo radikály vytlačit z části území, které obsadili po bleskové ofenzivě loni v červnu. Nicméně IS stále ovládá asi třetinu Iráku.

 

Právě se děje

Další zprávy