Islámský stát v srpnu zřejmě použil proti Kurdům vojenský plyn yperit

ČTK ČTK
7. 10. 2015 19:30
Podle regionální vlády Kurdistánu použil Islámský stát v srpnu proti kurdským bojovníkům vojenský plyn yperit. Jeho stopy našly v krvi tří desítek mrtvých pešmergů. Extremisté z Islámského státu se k látce mohli dostat v Sýrii, která se ale před dvěma lety zavázala desítky tun yperitu zlikvidovat.
Bojovníci Islámského státu. Ilustrační foto.
Bojovníci Islámského státu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Irbíl (Irák) - Bojovníci Islámského státu (IS) při srpnových bojích proti kurdským silám na severu Iráku zřejmě použili minometné granáty obsahující yperit (hořčičný plyn). Podle agentury Reuters o tom dnes informovala regionální vláda Kurdistánu.

Ministerstvo, jež má na starosti kurdské bojovníky (pešmergy), sdělilo, že "stopy yperitu" byly objeveny v krevních vzorcích přibližně 35 pešmergů, kteří byli vystaveni útoku oddílů IS jihozápadně od regionální metropole Irbílu.

Prohlášení ministerstva neuvádí, zda některý z pešmergů v důsledku zmíněného útoku zemřel ani to, jak vážná zranění postižených byla. Sděluje však, že vzorky krve byly zaslány k odborné analýze mimo Irák.

Kurdové už začátkem září obvinili Islámský stát z použití zakázaných chemických látek u města Mosulu. Tehdy ale nebylo jasné, o jaké látky šlo. Média citovala nejmenované americké činitele, kteří uvedli, že islámští radikálové nejspíš používají yperit ve formě prášku, který vloží do tradiční výbušniny, například do munice pro minomety.

K látkám, jako je yperit, se mohli extremisté dostat v Sýrii, která disponovala velkými zásobami chemických zbraní. Sýrie měla v roce 2013 k dispozici desítky tun yperitu, k jehož likvidaci spolu s dalšími zakázanými látkami se režim Bašára Asada tehdy po masivním chemickém útoku zavázal.

Hořčičný plyn leptá kůži a sliznice a způsobuje vážné dýchací obtíže. Jeho výrobu, skladování a používání zakázala mezinárodní Úmluva o chemických zbraních, která vstoupila v platnost v roce 1997.

Kurdští pešmergové hrají klíčovou roli v boji proti IS na severu Iráku. S pomocí leteckých úderů koalice vedené Spojenými státy se jim podařilo radikály vytlačit z části území, které obsadili po bleskové ofenzivě loni v červnu. Nicméně IS stále ovládá asi třetinu Iráku.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy