Mimořádná zpráva

Islámský stát v Libyi zabil deset bojovníků neuznávané vlády

ČTK ČTK
18. 3. 2015 22:15
Ozbrojenci z IS mají za poslední dva měsíce na svědomí několik velkých útoků, včetně toho na luxusní hotel Corinthia v Tripolisu
Boje v Libyi.
Boje v Libyi. | Foto: Reuters

Tripolis - Ozbrojenci z radikálního hnutí Islámský stát (IS) ve středu zabili v centrální části Libye deset bojovníků věrných mezinárodně neuznávané vládě se sídlem v Tripolisu. Informovala o tom agentura Reuters.

Bojovníci tripoliské vlády podle jednoho jejího představiteli nezahynuli v boji, členové IS je prý "úkladně zavraždili".

Islamističtí bojovníci v Libyi, jež se spojili s hnutím Islámský stát (IS), byli donedávna aktivní hlavně na východě této země, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda. Nicméně v posledních týdnech bojovníci IS postoupili směrem na západ do pobřežního města Syrta a ovládli vládní budovy, nemocnici a univerzitu.

Obyvatelé Syrty očekávají podle agentury Reuters další násilnosti, kolony aut proto míří po dálnici směrem k městu Misuráta.

Jednotky z Misuráty věrné Tripolisu byly loni v prosinci nasazeny do oblasti na východ od Syrty, aby se pokusily zmocnit dvou největších libyjských ropných přístavů, které měli pod kontrolou vojáci bojující za mezinárodně uznávanou vládu sídlící v Tobrúku. Zapletly se ale při tom do bojů s islamistickými ozbrojenci, kteří využívají chaosu, do něhož se země propadla kvůli existenci dvou vlád.

Ozbrojenci z IS mají za poslední dva měsíce na svědomí několik velkých útoků, včetně toho na luxusní hotel Corinthia v Tripolisu a brutální vraždu 21 egyptských koptů. Zřejmě radikálové z IS také nedávno unesli skupinu zahraničních pracovníků, mezi nimi i jednoho Čecha.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy