Islámský stát je u konce s dechem, džihádistů mu ubývá. Do bojů začíná posílat i ženy

Radim Klekner Radim Klekner
13. 2. 2018 11:47
Islamisté drží v Sýrii poslední desítky kilometrů čtverečních, na straně teroristické organizace už bojuje jen zhruba tisícovka džihádistů. Podle odborníků je Islámský stát zoufalý.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Dajr az-Zaur - Snímky kurdských dívek, které na severovýchodě Sýrie bojují po boku svých mužských protějšků proti tzv. Islámskému státu (IS), obletěly před časem celý svět.

V kurdských jednotkách bojovaly ženy...
V kurdských jednotkách bojovaly ženy... | Foto: Reuters

Teď sami islamisté zveřejnili propagandistické video, na kterém jsou u syrského města Dajr az-Zaur "jejich" ženy v černých burkách pálící ze samopalů. Záběry převzala agentura Al-Masdar News, stranící syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

Zatímco ale v rámci kurdského klanového uspořádání jsou ženy rovnoprávné s muži a zapojení Ženských ochranných sborů (YPS) do bojů s radikály bylo výrazem svobodné vůle, v případě Islámského státu je vše jinak.

Ten až dosud roli žen omezoval pouze na záležitosti spojené s chodem muslimské domácnosti a odmítal, aby se ukazovaly se zbraní v ruce. Změna názoru islamistů podle expertů mimo jiné ukazuje, v jak zoufalé situaci se ocitli.

Musí počítat s každým

Teroristická organizace Islámský stát nyní v Sýrii kontroluje jen úzký pás území o rozloze několika desítek kilometrů čtverečních v údolí Eufratu a při hranicích s Irákem. Drtivá většina jejích bojovníků je mrtvá nebo na útěku, a ženy tak posílá do bojových linií čistě z nouze.

Podle amerických zdrojů bojuje na straně Islámského státu v Sýrii už jen kolem tisícovky džihádistů.

"Tenčící se početní stavy IS znamenají, že islamisté musejí nyní počítat s každým jedincem," řekla britskému deníku The Independent Nikita Maliková ze Střediska pro reakci na radikalizaci a terorismus při londýnské Společnosti Henryho Jacksona.

O možnosti zapojit ženy do bojů promluvil Islámský stát poprvé loni v říjnu. Tehdy se jeho představitelé odvolávali na Nusajbáh bint Káb, která měla v roce 625 v bitvě u hory Uhudu na straně jednotek proroka Mohameda pozvednout jako první muslimská žena meč proti nepříteli.

"Pro muslimské ženy se dnes stalo nezbytným, aby splnily svou povinnost na všech frontách a podpořily mudžahedíny v jejich boji," stálo tehdy v arabsky psaném zpravodaji IS. "Ženy by se měly připravit, že budou hájit svou víru tím, že se obětují pro Alláha."

Jsme ženy s duší muže

Podle britských médií ale zatím nemůže být řeč o nějak masivním nasazení žen v řadách Islámského státu. Na propagandistickém videu je vidět akorát pětice žen, jak odjíždí do bojů na plošině pick-upu a pak na frontové linii střílí ze samopalů.

Minulý týden nicméně dvě muslimské ženy zveřejnily svůj otevřený dopis adresovaný vůdci Islámského státu Abú Bakr Bagdádímu. V něm se domáhají, aby mohly být nasazeny do bojů.

"Neříkejte nám: Jste ženy. To my víme. Jsme ženy s duší muže," uvedly ve svém psaní Umm Abdulláh a Umm Abdul Rahmánovy s tím, že chtějí zemřít jako mučednice.

Islámský stát už v minulosti použil v ojedinělých případech ženy, ale také malé děti jako sebevražedné atentátníky.

Před časem navíc IS zveřejnil fotografie britských džihádistek Chadíji Dareové a Sally-Anne Jonesové s kalašnikovy a kušemi. Není však známo, že by se zapojily do bojů.

A Tashfeen Malikovou, která v roce 2015 povraždila se svým muslimským manželem v ústavu pro duševně choré v kalifornském San Bernardinu 14 lidí, Islámský stát neoznačil za "bojovníka za víru", jako to radikálové učinili po předloňských teroristických útocích v Paříži či Berlíně.

Video: Ženy bojovníků IS? Měly se jako šlechta, mohou vychovat další generaci džihádistů, říká Kutilová

Manželky džihádistů nikdo nechce, ty ženy jsou velmi problematické, panuje strach, že se mohou odpálit v boji za džihád, nebo vychovat další generaci. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy