Shazování kyberbomb na Úsvit radostných poselství. Jak Twitter válčí s účty Islámského státu

Martin Novák Martin Novák
20. 7. 2016 11:30
Twitter zablokoval aplikaci, kterou pro šíření zpráv a propagandy Islámského státu vymyslel muž z Pásma Gazy. Oficiální účty mohl IS používat naposledy v první polovině roku 2014.
Twitter je pro Islámský stát klíčovou sociální sítí..
Twitter je pro Islámský stát klíčovou sociální sítí.. | Foto: Reuters

PrahaIslámský stát ztrácí města v Iráku a také účty a sledující na Twitteru. Alespoň podle tvrzení samotné společnosti Twitter Inc. a také americké vlády.

Ministerstvo zahraničí USA před časem oznámilo, že aktivita džihádistů a jejich stoupenců na sociální síti poklesla během uplynulých dvou let o 45 procent.

Firma uvedla, že od poloviny loňského roku do letošního února zničila přes 125 tisíc účtů, napojených na Islámský stát.

Pro elektronické brigády organizace, která ovládá části Sýrie, Iráku a Libye, ale zůstává Twitter hlavním doručovatelem zpráv a propagandy.

Na Facebooku jsou méně aktivní a YouTube blokuje všechna už jednou zakázaná videa, i když jsou znovu vložena s odlišným názvem a jiným uživatelem.

Twitter měl dosud nejtolerantnější politiku, ale v květnu se připojil k nové legislativě Evropské unie, zpřísňující boj s šířením nenávisti a teroristické propagandy na internetu.

Džihádistům se podařilo uchytit se na sociální síti v létě 2014, kdy bojovníci Islámského státu dobyli Mosul a velkou část severozápadního Iráku.

Muž z Pásma Gazy, známý pouze pod jménem Muhammad, spustil aplikaci pro operační systémy Android. Nazval ji Úsvit radostných poselství. Šířila všechny zprávy a oznámení schválené Islámským státem.

Aplikace automaticky rozesílala linky na různé zdroje a účty IS, šířila hashtagy na podporu organizace. Až po třech měsících existence aplikaci zablokovaly Google a Twitter.

Muž vystupoval na Twitteru například pod jménem Azzam Muhajir nebo pod uživatelským jménem @DawlaNoor.

Další účty šířily informace a videa z Indonésie. Především propagační video Plameny války, distribuované s cílem přilákat do Iráku a Sýrie zahraniční dobrovolníky.

Jakkoliv se zdá nemožné, že by měl Islámský stát na sociálních sítích legální účty, v minulosti tomu tak bylo. V říjnu 2013 vznik účet s uživatelským jménem @e3tasimo, který během několika týdnů nasbíral 24 tisíc sledujících.

Kromě toho existoval účet s uživatelským jménem @reyadiraq, který se formálně nehlásil k IS, ale šířil jeho názory a videa. Ve chvíli, kdy měl 90 tisíc sledujících, jej Twitter zablokoval kvůli živému vysílání vražd a amputací rukou.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Od té doby se IS pokoušel vrátit, po určité době ale byl účet vždy znovu a znovu zablokován. Účet @wa3tasimu stihl nasbírat 28 tisíc sledujících.

Podnětem k tvrdšímu postupu vůči ISN se stalo zveřejnění propagačního videa "Řinčení mečů: 4. díl" se stínáním hlav zajatých iráckých vojáků.

Twitter měl vždy oficiální politiku, že nepřipustí účty, na kterých se objevují výhrůžky násilí konkrétním osobám.

V tomto směru byl předělem útok členů somálské teroristické organizace al-Šabáb na nákupní centrum Westgate Mall v keňské metropoli Nairobi. 21. září 2013 při útoku zemřelo sedmašedesát lidí.

Twitter začal blokovat účty spojené s al-Šabábem, které hrozily dalším násilím v Keni.

Nyní náměstek amerického ministra obrany Robert Work hovoří o shazování kyberbomb na účty Islámského státu a podobných seskupení.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy