Islámský stát stojí na prahu Bagdádu, řekl premiér Iráku

ČTK ČTK
24. 9. 2014 8:26
Nový šéf iráckého kabinetu ocenil nálety USA a jejich arabských spojenců. Dodal ale, že svět měl hrozbu radikálů pochopit dříve.
Foto: Reuters

Bagdád - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát ovládají nejméně 25 procent území Iráku a jsou již na prahu Bagdádu. V rozhovoru s americkou televizní stanicí CNN to uvedl nový irácký premiér Hajdar Abádí.

Ocenil nálety, které v noci na úterý podnikly USA a jejich arabští spojenci. Pokud jde o americké aktivity v Iráku, místní armáda by prý uvítala lepší leteckou podporu ze strany Spojených států.

Podle Abádího je dobře, že se ke koalici vedené Američany přidaly i arabské země. Jak ale dodal, ještě lepší by bývalo bylo, kdyby pochopily již dříve, jakou radikálové představují hrozbu, a začaly jednat už tehdy.

"Varovali jsme, že to skončí krveprolitím, jestliže to nikdo nezastaví. Nikdo neposlouchal," uvedl irácký premiér. "Jsem velmi rád, že nyní všichni to nebezpečí vidí, takže s tím něco udělají. A doufám, že to udělají správně, a nikoli po svém," dodal.

Potřebujeme krytí ze vzduchu

Jak irácký premiér doplnil, doufá, že letecké údery budou mít za následek pokoření a zničení Islámského státu tak, jak o tom hovořil americký prezident Barack Obama. Ve vztahu k USA ale rovněž zmínil jednu výhradu, která se týká spolupráce americké armády a iráckých pozemních jednotek.

"Naše jednotky postupují kupředu, a když postupují, potřebují krytí ze vzduchu, leteckou podporu. Té se nám nedostává," prohlásil Hajdar Abádí. "Požádali jsme o ni, ale koalice má svůj vlastní plán," dodal.

K vzestupu radikálů ve velkém přispělo zvýšené etnické napětí v zemi. Bývalý premiér, šíita Núrí Málikí, byl obviňován z toho, že rozhodoval ve prospěch většinových šíitů na úkor menšinových sunnitů. Abádí, který je rovněž šíitou, má proto za úkol zemi hlavně opět sjednotit. V nově vzniklém kabinetu jsou tak zastoupeni jak šíité, tak sunnité a Kurdové.

Až se Abádí vrátí z New Yorku, kde se nyní účastní zasedání Valného shromáždění OSN, chce nejdříve nominovat nové ministry obrany a vnitra, jeden z nich prý bude pocházet z řad sunnitů.

Irák podle Abádího může přežít, jestliže budou sunnité a šíité spolupracovat. "Musíme spolupracovat. Je to naše země. A jestliže spolupracovat nebudeme, nezasloužíme si ji," uzavřel irácký premiér.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy