reklama
 
 

Islámský stát si vybral další oběť. Pilot byl upálen zaživa

Aktualizováno 3. 2. 2015 20:25
Jordánsko usilovalo o propuštění pilota a bylo připraveno vyměnit ho za vězněnou extremistku. Jednání se ale před pár dny zadrhla.

Ammán/Damašek - Na internetu se objevil videozáznam, na kterém je údajně vidět, jak ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) zaživa upalují zajatého jordánského pilota Maáze Kasásbu.

Informovala o tom agentura AFP. Na záběrech je vidět, jak muže v oranžovém vězeňském obleku stojícího v kovové kleci pohlcují plameny. Videozáznam dlouhý 22 minut byl zveřejněn přes účet na komunitní síti Twitter, který využívají radikálové z IS.

Jordánská armáda již informovala Kasásbovu rodinu, že muž byl zabit. Agentuře Reuters to řekl jeden z příbuzných pilota.

Americký prezident Barack Obama čin islamistů označil za další ukázku jejich krutosti a barbarství. Kanadský premiér Stephen Harper, jehož země se rovněž podílí na spojeneckých náletech proti islamistům, na Twitteru uvedl, že jeho "myšlenky a modlitby míří k obyvatelům Jordánska". "Nenecháme se zastrašit těmito odpornými teroristickými činy," dodal.

Jordánsko chtělo pilota vyměnit

Jordánský král Abdalláh II.  zkrátil svou návštěvu USA a vrací se do Jordánska. Jordánsko přitom usilovalo o propuštění pilota Maáze Kasásby a bylo připraveno vyměnit ho za vězněnou extremistku Sadžídu Rišávíovou. Jednání se ale před pár dny zadrhla.

Islamisté zveřejnili minulý týden audionahrávku, na které hovořil japonský novinář Kendži Goto, rovněž vězněný IS. "Pokud Sadžída Rišávíová nebude 29. ledna do západu slunce podle času v (severoiráckém) Mosulu připravena na turecké hranici k výměně za můj život, jordánský pilot Maáz Kasásba bude okamžitě zabit," říkal.

Mezi radikály a jordánskými úřady tehdy údajně probíhala určitá vyjednávání, Ammán chtěl ale potvrdit, že je Kasásba stále naživu. V sobotu večer islamisté zveřejnili video se stětím právě Kendžiho Gota.

Radikál s nožem v ruce na záznamu rovněž vyhrožoval Japoncům. O jordánském pilotovi ale tehdy nepadla zmínka. Až nyní začaly na sociálních sítích kolovat záběry z nového videa.

Maáz Kasásba padl do zajetí IS, když se jeho letadlo loni v prosinci zřítilo nad severem Sýrie. Islamisté tvrdí, že stroj sestřelili.

autor: ČTK | 3. 2. 2015 17:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama