Islámský stát si vybral další oběť. Pilot byl upálen zaživa

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2015 20:25
Jordánsko usilovalo o propuštění pilota a bylo připraveno vyměnit ho za vězněnou extremistku. Jednání se ale před pár dny zadrhla.
Jordánsko potvrdilo, že šestadvacetiletý Maáz Kasásba je mrtvý.
Jordánsko potvrdilo, že šestadvacetiletý Maáz Kasásba je mrtvý. | Foto: Reuters

Ammán/Damašek - Na internetu se objevil videozáznam, na kterém je údajně vidět, jak ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) zaživa upalují zajatého jordánského pilota Maáze Kasásbu.

Informovala o tom agentura AFP. Na záběrech je vidět, jak muže v oranžovém vězeňském obleku stojícího v kovové kleci pohlcují plameny. Videozáznam dlouhý 22 minut byl zveřejněn přes účet na komunitní síti Twitter, který využívají radikálové z IS.

Jordánská armáda již informovala Kasásbovu rodinu, že muž byl zabit. Agentuře Reuters to řekl jeden z příbuzných pilota.

Americký prezident Barack Obama čin islamistů označil za další ukázku jejich krutosti a barbarství. Kanadský premiér Stephen Harper, jehož země se rovněž podílí na spojeneckých náletech proti islamistům, na Twitteru uvedl, že jeho "myšlenky a modlitby míří k obyvatelům Jordánska". "Nenecháme se zastrašit těmito odpornými teroristickými činy," dodal.

Jordánsko chtělo pilota vyměnit

Jordánský král Abdalláh II.  zkrátil svou návštěvu USA a vrací se do Jordánska. Jordánsko přitom usilovalo o propuštění pilota Maáze Kasásby a bylo připraveno vyměnit ho za vězněnou extremistku Sadžídu Rišávíovou. Jednání se ale před pár dny zadrhla.

Islamisté zveřejnili minulý týden audionahrávku, na které hovořil japonský novinář Kendži Goto, rovněž vězněný IS. "Pokud Sadžída Rišávíová nebude 29. ledna do západu slunce podle času v (severoiráckém) Mosulu připravena na turecké hranici k výměně za můj život, jordánský pilot Maáz Kasásba bude okamžitě zabit," říkal.

Mezi radikály a jordánskými úřady tehdy údajně probíhala určitá vyjednávání, Ammán chtěl ale potvrdit, že je Kasásba stále naživu. V sobotu večer islamisté zveřejnili video se stětím právě Kendžiho Gota.

Radikál s nožem v ruce na záznamu rovněž vyhrožoval Japoncům. O jordánském pilotovi ale tehdy nepadla zmínka. Až nyní začaly na sociálních sítích kolovat záběry z nového videa.

Maáz Kasásba padl do zajetí IS, když se jeho letadlo loni v prosinci zřítilo nad severem Sýrie. Islamisté tvrdí, že stroj sestřelili.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy