Islámský stát v Iráku poprvé zaútočil na spojenecké vojáky

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 1. 2015 18:12
Příslušníci kanadských speciálních jednotek se ocitli pod palbou při výcviku irácké armády. Oba útočníky během chvíle "neutralizovali".
K incidentu došlo poblíž frontové linie. Ilustrační foto.
K incidentu došlo poblíž frontové linie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - V Iráku se vůbec poprvé utkali spojenečtí vojáci s bojovníky Islámského státu (IS).

Pod palbou se při výcviku irácké armády ocitli příslušníci kanadských speciálních jednotek. A střelbu opětovali.

K incidentu došlo před několika dny na jedné z vojenských základen poblíž frontové linie mezi iráckou armádou a bojovníky Islámského státu.

"Moji vojáci dokončili poradu s iráckými důstojníky několik kilometrů za frontou. Poté se vydali blíž k linii, aby osobně prozkoumali to, co předtím diskutovali nad mapou. V tom se ocitli pod palbou z minometů a automatických zbraní," popsal napadení svých mužů kanadský generál Michael Rouleau na tiskovém brífinku.

Útočníky zlikvidoval odstřelovač

"Je to poprvé, co jsme byli v Iráku napadeni a co jsme palbu opětovali," upřesnil generál podle agentury AFP. "Využili jsme odstřelovače a obě hrozby neutralizovali," dodal s tím, že všichni kanadští vojáci jsou v pořádku.

Západní vojáci už s islamisty z IS bojovali, šlo ale o Američany, kteří se neúspěšně pokusili osvobodit rukojmí vězněné radikály v Sýrii. Vyjma této akce je zmiňovaná přestřelka první oficiálně potvrzenou pozemní bitvou západních vojáků s bojovníky Islámského státu.

Kanaďané poslali do boje s Islámským státem na 600 mužů, šest stíhaček a další stroje. Většinou jde o letecký personál a lektory, kteří cvičí irácké vojáky.

Žádná ze zemí takzvané koalice proti teroru, jež Islámský stát bombarduje, do boje nevyslala regulérní pozemní jednotky. Americký senátor John McCain, který je známý svými ostrými výroky, se v úterý znovu nechal slyšet, že nadešel čas tento přístup přehodnotit.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Mezi Břeclaví a Valticemi srazil vlak člověka, na místě zemřel

Osobní vlak v úseku mezi Břeclaví a Valticemi po poledni srazil člověka. Ten zemřel ještě před příjezdem záchranářů, zranění byla neslučitelná se životem, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Provoz na trati bude podle webu Českých drah zastavený do 14:20. Nehodu na místě vyšetřují policisté. "Zatím je to příliš čerstvé, zjišťujeme totožnost," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. V úseku Břeclav - Valtice a zpět je nyní zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy