Islámský stát v Iráku poprvé zaútočil na spojenecké vojáky

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 1. 2015 18:12
Příslušníci kanadských speciálních jednotek se ocitli pod palbou při výcviku irácké armády. Oba útočníky během chvíle "neutralizovali".
K incidentu došlo poblíž frontové linie. Ilustrační foto.
K incidentu došlo poblíž frontové linie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - V Iráku se vůbec poprvé utkali spojenečtí vojáci s bojovníky Islámského státu (IS).

Pod palbou se při výcviku irácké armády ocitli příslušníci kanadských speciálních jednotek. A střelbu opětovali.

K incidentu došlo před několika dny na jedné z vojenských základen poblíž frontové linie mezi iráckou armádou a bojovníky Islámského státu.

"Moji vojáci dokončili poradu s iráckými důstojníky několik kilometrů za frontou. Poté se vydali blíž k linii, aby osobně prozkoumali to, co předtím diskutovali nad mapou. V tom se ocitli pod palbou z minometů a automatických zbraní," popsal napadení svých mužů kanadský generál Michael Rouleau na tiskovém brífinku.

Útočníky zlikvidoval odstřelovač

"Je to poprvé, co jsme byli v Iráku napadeni a co jsme palbu opětovali," upřesnil generál podle agentury AFP. "Využili jsme odstřelovače a obě hrozby neutralizovali," dodal s tím, že všichni kanadští vojáci jsou v pořádku.

Západní vojáci už s islamisty z IS bojovali, šlo ale o Američany, kteří se neúspěšně pokusili osvobodit rukojmí vězněné radikály v Sýrii. Vyjma této akce je zmiňovaná přestřelka první oficiálně potvrzenou pozemní bitvou západních vojáků s bojovníky Islámského státu.

Kanaďané poslali do boje s Islámským státem na 600 mužů, šest stíhaček a další stroje. Většinou jde o letecký personál a lektory, kteří cvičí irácké vojáky.

Žádná ze zemí takzvané koalice proti teroru, jež Islámský stát bombarduje, do boje nevyslala regulérní pozemní jednotky. Americký senátor John McCain, který je známý svými ostrými výroky, se v úterý znovu nechal slyšet, že nadešel čas tento přístup přehodnotit.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy