Islámský stát přišel o své hlavní město v Sýrii. Rakka je dobytá, hlásí arabsko-kurdské milice

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2017 14:17
Syrské město Rakka, které mělo sloužit jako hlavní město tzv. Islámského státu, padlo. Dobyly ho arabsko-kurdské milice SDF, které podporuje mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy. O dobytí města informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Ztráta Rakky je dalším znakem slábnutí islamistů, kteří už v červenci přišli o irácký Mosul.
Jednotky SDF v Rakce.
Jednotky SDF v Rakce. | Foto: Reuters

Damašek - Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta džihádistů v Sýrii.

S odkazem na úterní sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) to uvedly agentury AFP a Reuters.

Bitva o město si od začátku června vyžádala životy 3250 lidí, včetně 1130 civilistů a z toho 270 dětí.

Ofenzivu s cílem dobýt Rakku zahájily milice SDF s pomocí mezinárodní letecké koalice a speciálních pozemních jednotek USA letos v červnu.

Širší ofenziva s kódovým označením Hněv Eufratu, která měla za cíl tuto baštu IS dobýt, začala už loni v listopadu. Tehdy jednotky dobyly okolní regiony v provincii.

Operace se dostala do finální fáze v neděli, kdy byli z města evakuováni bojovníci IS s rodinami na základě dohody, ve které se zavázali umožnit odchod civilistům. Město tak v posledním týdnu podle koalice opustilo asi 3500 civilistů. Nakonec v Rakce zůstalo méně než 300 bojovníků IS, kteří pocházeli převážně z ciziny a byli připraveni bojovat do posledního muže.

Arabsko-kurdské milice v úterý oznámily, že získaly kontrolu nad nemocnicí a stadionem, posledními dvěma baštami IS ve městě. Podle místního velitele SDF se několik bojovníků IS ukrývá ještě v centru města, tam proti nim postupuje SDF a rovněž čelí bombardování mezinárodní letecké koalice.

Mluvčí mezinárodní letecké koalice plukovník Ryan Dillon nicméně zdůraznil, že město je plné nášlapných min a různých jiných výbušných zařízení, které teď bude nutné likvidovat.

Islámský stát v roce 2014 vyhlásil chalífát v částech severního Iráku a Sýrie, které dobyl. Rakka měla sloužit jako jeho hlavní město a byla místem, odkud džihádisté plánovali další útoky. Teroristická organizace v době, kdy byla nejsilnější, tiskla peníze, vystavovala pasy a vyhlašovala zákony.

Bojovníci SDF vztyčili bílou vlajku nedaleko nemocnice, kterou dosud ovládal IS.
Bojovníci SDF vztyčili bílou vlajku nedaleko nemocnice, kterou dosud ovládal IS. | Foto: Reuters

V Rakce IS držel několik občanů Západních zemí jako rukojmí, než je před zraky obyvatel města "popravil". Hlavy nepřátel Islámského státu, mezi kterými byli místní i rukojmí z ciziny, pak byly vystaveny na plotě u kruhového objezdu v centru Rakky.

Ztráta Rakky je proto symbolem dalšího zásadního oslabení IS, který letos v červenci přišel o Mosul, svou hlavní baštu v Iráku. Území pod kontrolou radikálů se dál zmenšuje vlivem ofenzivy, kterou proti IS odděleně vede syrská armáda podporovaná Ruskem a arabsko-kurdské milice, za nimiž stojí mezinárodní letecká koalice v čele se Spojenými státy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy