Islámský stát použil chemickou zbraň, tvrdí Kurdové

ČTK ČTK
14. 3. 2015 18:47
Vláda iráckého autonomního Kurdistánu tvrdí, že Islámský stát použil plynný chlor proti příslušníkům kurdských milic, takzvaným pešmergům.
Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu | Foto: Reuters

Irbíl (Irák) - Vláda iráckého autonomního Kurdistánu tvrdí, že Islámský stát (IS) použil plynný chlor jako chemickou zbraň proti příslušníkům kurdských milic, takzvaným pešmergům. Uvádí se to v prohlášení, které agentuře Reuters zaslala rada bezpečnosti Kurdistánu. Kurdové prý mají i patřičné důkazy.

Pešmergové odebrali vzorky půdy a oděvů po lednovém sebevražedném bombovém útoku IS v severním Iráku a zaslali je do laboratoře.

Laboratorní analýza prokázala, že vzorky obsahovaly takové množství chloru, které ukazuje, že látka byla použita ve formě zbraně. Reuters ale upozorňuje, že tvrzení Kurdů nebylo možné nezávisle ověřit.

Plynný chlor způsobuje dušení a jako chemická zbraň byl použit už v první světové válce. V roce 1997 byl zakázán na základě Úmluvy o chemických zbraních.

Analýzu vzorků podle prohlášení provedla laboratoř, která má certifikaci Evropské unie. Kurdská vláda prý vzorky odeslala do "partnerské země" koalice, která bojuje proti IS v Iráku a Sýrii a kterou vedou Spojené státy. Zdroj z kurdské rady bezpečnosti nicméně laboratoř odmítl identifikovat.

Sebevražedný bombový útok byl proveden 23. ledna na dálnici mezi Mosulem a syrskou hranicí, kde pešmergové připravovali obranné pozice po dvoudenní ofenzivě.

Podle kurdského zdroje pešmergové vypálili na auto s bombou raketu, takže auto explodovalo ještě před dosažením plánovaného cíle. Nikdo tak nepřišel o život, podle zdroje ale měla zhruba desítka bojovníků poté zdravotní problémy, jako je nevolnost, zvracení, závratě a slabost.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy