Islámský stát použil chemickou zbraň, tvrdí Kurdové

ČTK ČTK
14. 3. 2015 18:47
Vláda iráckého autonomního Kurdistánu tvrdí, že Islámský stát použil plynný chlor proti příslušníkům kurdských milic, takzvaným pešmergům.
Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu | Foto: Reuters

Irbíl (Irák) - Vláda iráckého autonomního Kurdistánu tvrdí, že Islámský stát (IS) použil plynný chlor jako chemickou zbraň proti příslušníkům kurdských milic, takzvaným pešmergům. Uvádí se to v prohlášení, které agentuře Reuters zaslala rada bezpečnosti Kurdistánu. Kurdové prý mají i patřičné důkazy.

Pešmergové odebrali vzorky půdy a oděvů po lednovém sebevražedném bombovém útoku IS v severním Iráku a zaslali je do laboratoře.

Laboratorní analýza prokázala, že vzorky obsahovaly takové množství chloru, které ukazuje, že látka byla použita ve formě zbraně. Reuters ale upozorňuje, že tvrzení Kurdů nebylo možné nezávisle ověřit.

Plynný chlor způsobuje dušení a jako chemická zbraň byl použit už v první světové válce. V roce 1997 byl zakázán na základě Úmluvy o chemických zbraních.

Analýzu vzorků podle prohlášení provedla laboratoř, která má certifikaci Evropské unie. Kurdská vláda prý vzorky odeslala do "partnerské země" koalice, která bojuje proti IS v Iráku a Sýrii a kterou vedou Spojené státy. Zdroj z kurdské rady bezpečnosti nicméně laboratoř odmítl identifikovat.

Sebevražedný bombový útok byl proveden 23. ledna na dálnici mezi Mosulem a syrskou hranicí, kde pešmergové připravovali obranné pozice po dvoudenní ofenzivě.

Podle kurdského zdroje pešmergové vypálili na auto s bombou raketu, takže auto explodovalo ještě před dosažením plánovaného cíle. Nikdo tak nepřišel o život, podle zdroje ale měla zhruba desítka bojovníků poté zdravotní problémy, jako je nevolnost, zvracení, závratě a slabost.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy