Teroristických útoků prudce přibylo. Jedna organizace v krutosti trumfne i Islámský stát

Jan Hejl Jan Hejl
22. 11. 2015 19:47
Islamističtí fanatici z organizace Boko Haram zavraždili za loňský rok víc lidí než Islámský stát. Celkem mají na svědomí vice než 6600 obětí. Skupina, která chce podobně jako Islámský stát založit chalífát, terorizuje hlavně Nigérii a okolní státy už pět let. Zpráva Institutu pro ekonomiku a mír navíc upozorňuje, že loni ve světě došlo k masivnímu nárůstu terorismu. Zejména v Iráku, Sýrii a Nigérii. A to i přes to, že vlády celosvětově za boj s terorem utratily astronomických 117 miliard dolarů.
Zbraně Boko Haram.
Zbraně Boko Haram. | Foto: Reuters

Niger / New York – V úterý bombový útok s desítkami mrtvých na tržišti v nigerijském městě Yola. Ani ne o den později další – v Kanu zabily dvě sebevražedné atentátnice patnáct lidí.

Zatímco svět bedlivě sleduje následky teroristických útoků Islámského státu (IS) v Paříži, v Africe doslova každý den vraždí Boko Haram. Jen za loňský rok má na svědomí více než 6600 lidských životů. Co do počtu obětí je nejobávanější teroristickou organizací na světě.  

Skupina islamistických fanatiků, působící zejména v Nigérii a okolních státech, loni zavraždila dokonce víc lidí než Islámský stát. Podle zprávy Institutu pro ekonomiku a mír, který monitoruje teroristické útoky po světě, zemřelo rukou IS o šest set lidí méně.

Islamisté z Boko Haram terorizují 170milionovou Nigérii už téměř pět let. Cíl mají stejný jako Islámský stát: krvavými prostředky založit chalífát a v něm striktně uplatňovat islámské právo šaría.

Boko Haram zneužívá chaosu, který v mnoha afrických městech panuje. Civilisté při jejich akcích umírají po desítkách.

Jeden z posledních útoků provedly dvě sebevražedné atentátnice, které se odpálily na tržišti v severonigerijském městě Kano. Výbuch aktivovaný mobilními telefony zabil patnáct lidí, další desítky místních těžce zranil.

Právě okamžitou porážku teroristické organizace Boko Haram v předvolební kampani sliboval nynější nigerijský prezident Muhammadu Buhari. Armádě dal tříměsíční ultimátum na její zničení. V úřadu je od května a i přes dílčí vítězství se mu teroristy nepodařilo výrazněji oslabit.

Po středečním útoku v prohlášení přiznal, že ani zintenzivnění operací proti Boko Haram nedokáže teroristickým útokům úplně zabránit. "Jsme velmi odhodlaní vytlačit Boko Haram z Nigérie a všechny strůjce těchto ohavných zločinů proti lidskosti potrestat," cituje prezidenta Buhariho list The New York Times.

Nigerijská armáda s ukořistěnou vlajkou islamistů z Boko Haram
Nigerijská armáda s ukořistěnou vlajkou islamistů z Boko Haram | Foto: Reuters

Vypálené kostely i únos dvou set dívek

Studie Institutu pro ekonomiku a mír o terorismu odhaduje, že celosvětově se na boj s terorismem celkem vynaloží astronomických 117 miliard dolarů. I přesto teroristických útoků ve světě v roce 2014 výrazně přibylo. A naprostá většina z nich se odehraje ve třech státech, kde operuje Islámský stát nebo Boko Haram: Iráku, Sýrii a Nigérii.

Obě organizace mají na svědomí polovinu lidských úmrtí způsobených terorismem.

Jen obětí Boko Haram za loňský rok přibylo o tři sta procent. "V Nigérii jsou cílem teroristů v naprosté většině případů civilisté. Při útocích se nejčastěji používají střelné zbraně, což vede k velmi vysokým ztrátám na životech," uvádí studie.

Podle západních expertů na terorismus Boko Haram poměrně snadno dokáže získat kontrolu nad některými částmi Nigérie. Udržet je delší dobu se jim však – na rozdíl od Islámského státu – nedaří. I přesto jsou útoky Boko Haram smrtící. Průměrně každý den v roce zabijí 18 lidí.

Terčem džihádistů se často stávají nigerijští křesťané. V zemi jich žije stejně jako muslimů - přibližně padesát procent. Sunnitští fundamentalisté z Boko Haram svoje akce zaměřují zejména na území, kde křesťané žijí, vypalují jejich kostely. Za dobu své existence organizace Boko Haram podnikla jen v Nigérii na 1400 ozbrojených útoků.

Loni v dubnu nigerijští extremisté provedli akci, která alespoň na Západě způsobila největší protesty. Bojovníci Boko Haram přepadli lyceum v Chiboku a unesli z něj 276 školaček. Zhruba padesátce dívek se podařilo uprchnout. Osud zbývajících je nejasný. Podle mnohých zpráv je teroristé rozprodali svým členům jako sexuální otrokyně.

Skupina Boko Haram byla roky napojená na teroristickou organizaci Al-Káida, letos v březnu však přislíbila věrnost Islámskému státu. Spolu s ním vyhrožovala, že zaútočí na evropská velkoměsta včetně Paříže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy