Islámský stát láká stále víc rekrutů z postsovětských zemí

ČTK ČTK
21. 1. 2015 6:45
Mnozí lidé v postsovětských republikách jako Kazachstán nebo Uzbekistán si myslí, že islámský chalífát byl mohl být seriózní alternativou k tamnímu problematickému životu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Biškek - Radikální uskupení Islámský stát láká do Sýrie stále více rekrutů z postsovětské Střední Asie, upozornila Mezinárodní krizová skupina (ICG). Tato nevládní a nezisková mezinárodní organizace, snažící se předcházet konfliktům, současně ve své zprávě vybídla vlády dotčených zemí, aby se připravily čelit tomuto jevu.

"Asi 2000 až 4000 občanů ze Střední Asie se v posledních třech letech dostalo na území kontrolovaná Islámským státem," upozornila ICG. Vzhledem ke korupci a dalším nešvarům v pětici postsovětských republik - Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu - "je pro Islámský stát snazší verbovat rekruty ve Střední Asii než v Afghánistánu či Pákistánu", znepokojuje se Deirdre Tynan z ICG.

Skutečnost, že ve Střední Asii dosud nedošlo k žádnému velkému teroristickému útoku, vysvětluje zpráva pouze geografickou vzdáleností mezi regionem a Sýrií. "Ale touhy po politických a společenských změnách se v regionu hluboce zakořenily," tvrdí Tynan.

Za příznačné považuje, že od intenzivnějšího verbování do Islámského státu se profily rekrutů odcházejících bojovat do Sýrie velice liší: od sedmnáctiletého holiče přes podnikatele až po svobodné matky přivádějící své děti.

"Všichni si myslí, že islámský chalífát by mohl být seriózní alternativou k postsovětskému životu," poznamenává zpráva. Pro celou pětici postsovětských republik je totiž příznačné, že náboženská víra zaplňuje vakuum vytvořené sociální nejistotou a špatnou správou.

Vůči tomuto jevu žádná z postsovětských středoasijských zemí dosud nedokázala nalézt adekvátní odpověď. Tádžikistán a Kazachstán v roce 2014 přijaly nové zákony postihující válčení v cizině, avšak neudělaly nic, aby vystopovaly bojovníky připravené odjet do Sýrie, ani se nijak nechystají pomoci k opětovnému začlenění do společnosti lidem, kteří se chtějí ze Sýrie či Iráku vrátit.

"Středoasijské bezpečnostní služby využívají hrozbu islamistů k politickým cílům či k omezení občanských svobod," poznamenává ICG.

Teroristické hrozbě by mohl čelit zejména Uzbekistán, kde se zrodilo islamistické hnutí napojené na Al-Káidu, varuje zpráva. Odhadla, že počet Uzbeků válčících v Sýrii by mohl překročit 2500. V Tádžikistánu bylo loni v listopadu a prosinci zatčeno 60 údajných islamistů chystajících se odjet do Sýrie.

Středoasijské světské státy s muslimskou většinou jsou vesměs řízeny autokraty, vládnoucími už od rozpadu Sovětského svazu. Pouze Kyrgyzstán zažil - po dvou státních převratech v letech 2005 a 2010 - demokratické předáni moci v prosinci 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy