Islámský stát křesťany pronásledoval. V Mosulu se nyní od roku 2013 sloužila první vánoční mše

ČTK ČTK
24. 12. 2017 10:43
Islámský stát, který obsadil i další části severu Iráku, pronásledoval občany, vyznávající jinou víru než islám. Po osvobození oblasti ale nyní v kostele svatého Pavla v iráckém Mosulu budou poprvé od roku 2013 znovu znít vánoční zpěvy.
Foto: Reuters

Mosul - V kostele svatého Pavla v iráckém Mosulu dnes poprvé od roku 2013 znovu zazněly vánoční zpěvy. Chaldejský patriarcha Louis Sako při mši požádal věřící, aby se modlili za mír v Mosulu a Iráku. Město bylo od roku 2014 v rukou radikálů z Islámského státu (IS), které armáda po devítiměsíčních bojích porazila letos v červenci.

IS, který obsadil i další části severu Iráku, pronásledoval občany, kteří vyznávají jinou víru než islám.

Omítka kostela nese jizvy z bojů, vybitá okna zakrývají bílé závěsy, kolem vánočního stromu plápolaly svíce.

Farka Malková podobně jako mnoho dalších mosulských křesťanů z města uprchla už v roce 2014 a vrátila se teprve nedávno. "Je třeba sloužit tady mši, aby se obnovil život křesťanů," citovala ji agentura AFP.

Mezi lidmi, kteří přišli do kostela, nebyli jenom křesťané, ale také muslimové a zástupci místních úřadů a armády. Kvůli dnešní mši byla kolem kostela posílena bezpečnostní opatření. Budovu střežily vojáci, které bylo vidět i v ulicích směřujících ke kostelu, který se nachází ve východní části města a je jeden z nejméně zničených.

Mosul je druhé největší město Iráku, byl domovem až dvou milionů lidí. Odhaduje se, že kvůli IS z něj uprchlo na 100.000 křesťanů. IS pronásledoval všechny místní náboženské menšiny - jezídy i vyznavače asyrské církve.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy