Zuřivý odpor džihádistů. IS oddaluje úplnou porážku, brání se i sebevražednými auty

Martin Novák Martin Novák
4. 3. 2019 7:56
Bojovníci Islámského státu (IS) nechtějí odejít do historie jako ti, kteří vzdali poslední bitvu. Už téměř tři týdny zuří těžké boje o vesnici Baghúz v údolí Eufratu na syrsko-iráckém pomezí.
Voják Syrských demokratických sil ve vesnici Baghúz
Voják Syrských demokratických sil ve vesnici Baghúz | Foto: Reuters

Džihádisté drží doslova jen několik ulic a domů, ale odmítají složit zbraně a pustit civilisty. Jejich porážka je neodvratná, ze všech strany jsou obklíčeni příslušníky Syrských demokratických sil. Ty tvoří tvoří převážně kurdští vojáci, podporovaní Spojenými státy.

Nicméně informace staré dva týdny, že to je konečné vítězství nad IS a pád jeho poslední bašty, se nepotvrdily. Džihádisté kladou i v beznadějné situaci zuřivý odpor. Tak jako mnohokrát před tím ve Fallúdži, Mosulu, Rakce i dalších městech v Iráku a Sýrii.

Ve čtvrtek členové IS provedli s automobilem napěchovaným výbušninami sebevražedný atentát na základnu Syrských demokratických sil. Zemřelo dvacet lidí.

Americký prezident Donald Trump se v polovině února chystal oficiálně vyhlásit vojenské vítězství nad IS. Čtyři a půl roku poté, co americká letadla začala poprvé bombardovat jejich pozice v Iráku z rozhodnutí Trumpova předchůdce v úřadu Baracka Obamy. Dosud tak však neučinil.

Odpor stovek islamistů

Podle kurdských velitelů ještě bojuje několik stovek džihádistů, možná až tisíc. Asi 150 jich tento týden složilo zbraně a i s rodinami v konvoji deseti nákladních automobilů přejelo do Iráku. Souhlasili s tím, že se vzdají do rukou irácké armády.

"Většinou se jednalo o irácké občany, kteří souhlasili s tím, že pojedou na irácké armádní základny," řekl Ahmad Mahaláví, starosta pohraničního iráckého města Káim.

Zpravodajský portál Kurdistan 24 hovořil s několika bojovníky IS, které Kurdové během bitvy o Baghúz zajali. Je mezi nimi například muž ze Srbska. "Přišel jsem podporovat islám a šířit ho ve světě," vypověděl.

Mezi lidmi, kteří se v Baghúzu dostali do rukou kurdksých vojáků, jsou i jezídské děti, zajaté Islámským státem i se svými rodinami v letech 2014 a 2015. Džihádisté zotročili tisíce jezídských žen, ze kterých se snažili vychovat své vojáky.

"Moje děti zemřely hlady"

Podle serveru Kurdistan 24 děti po čtyřech letech už neumějí kurdsky, což je jejich rodný jazyk, a hovoří pouze arabsky.

Zpravodaj agentury AP zase hovořil s civilisty, kterým se podařilo z Baghúzu uniknout. "Mnoho celých rodin zahynulo při leteckém bombardování. Moje děti zemřely hlady," vypověděla Aja Ibrahímová.

Jiná matka popsala, že neviděla žádné jídlo několik dní. Další žena řekla, že nevěří v konec IS, protože kamkoliv se podívá nebo vejde, vidí lidi, kteří ho podporovali.

Džihádisté získali obrovská území během svých ofenzív v letech 2014 a 2015. Dostali pod kontrolu téměř polovinu Sýrie a třetinu Iráku. V roce 2017 ale začaly ztrácet jedno město za druhém. Klíčová byla jejich porážka v iráckém Mosulu. Největším městě, které ovládali.

Video: Teenagerka odešla k IS, teď chce zpátky do Británie. Žádá rodinu o pomoc

Teenagerka odešla k IS, teď chce zpátky do Británie. Žádá rodinu o pomoc | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy