Zuřivý odpor džihádistů. IS oddaluje úplnou porážku, brání se i sebevražednými auty

Martin Novák Martin Novák
4. 3. 2019 7:56
Bojovníci Islámského státu (IS) nechtějí odejít do historie jako ti, kteří vzdali poslední bitvu. Už téměř tři týdny zuří těžké boje o vesnici Baghúz v údolí Eufratu na syrsko-iráckém pomezí.
Voják Syrských demokratických sil ve vesnici Baghúz
Voják Syrských demokratických sil ve vesnici Baghúz | Foto: Reuters

Džihádisté drží doslova jen několik ulic a domů, ale odmítají složit zbraně a pustit civilisty. Jejich porážka je neodvratná, ze všech strany jsou obklíčeni příslušníky Syrských demokratických sil. Ty tvoří tvoří převážně kurdští vojáci, podporovaní Spojenými státy.

Nicméně informace staré dva týdny, že to je konečné vítězství nad IS a pád jeho poslední bašty, se nepotvrdily. Džihádisté kladou i v beznadějné situaci zuřivý odpor. Tak jako mnohokrát před tím ve Fallúdži, Mosulu, Rakce i dalších městech v Iráku a Sýrii.

Ve čtvrtek členové IS provedli s automobilem napěchovaným výbušninami sebevražedný atentát na základnu Syrských demokratických sil. Zemřelo dvacet lidí.

Americký prezident Donald Trump se v polovině února chystal oficiálně vyhlásit vojenské vítězství nad IS. Čtyři a půl roku poté, co americká letadla začala poprvé bombardovat jejich pozice v Iráku z rozhodnutí Trumpova předchůdce v úřadu Baracka Obamy. Dosud tak však neučinil.

Odpor stovek islamistů

Podle kurdských velitelů ještě bojuje několik stovek džihádistů, možná až tisíc. Asi 150 jich tento týden složilo zbraně a i s rodinami v konvoji deseti nákladních automobilů přejelo do Iráku. Souhlasili s tím, že se vzdají do rukou irácké armády.

"Většinou se jednalo o irácké občany, kteří souhlasili s tím, že pojedou na irácké armádní základny," řekl Ahmad Mahaláví, starosta pohraničního iráckého města Káim.

Zpravodajský portál Kurdistan 24 hovořil s několika bojovníky IS, které Kurdové během bitvy o Baghúz zajali. Je mezi nimi například muž ze Srbska. "Přišel jsem podporovat islám a šířit ho ve světě," vypověděl.

Mezi lidmi, kteří se v Baghúzu dostali do rukou kurdksých vojáků, jsou i jezídské děti, zajaté Islámským státem i se svými rodinami v letech 2014 a 2015. Džihádisté zotročili tisíce jezídských žen, ze kterých se snažili vychovat své vojáky.

"Moje děti zemřely hlady"

Podle serveru Kurdistan 24 děti po čtyřech letech už neumějí kurdsky, což je jejich rodný jazyk, a hovoří pouze arabsky.

Zpravodaj agentury AP zase hovořil s civilisty, kterým se podařilo z Baghúzu uniknout. "Mnoho celých rodin zahynulo při leteckém bombardování. Moje děti zemřely hlady," vypověděla Aja Ibrahímová.

Jiná matka popsala, že neviděla žádné jídlo několik dní. Další žena řekla, že nevěří v konec IS, protože kamkoliv se podívá nebo vejde, vidí lidi, kteří ho podporovali.

Džihádisté získali obrovská území během svých ofenzív v letech 2014 a 2015. Dostali pod kontrolu téměř polovinu Sýrie a třetinu Iráku. V roce 2017 ale začaly ztrácet jedno město za druhém. Klíčová byla jejich porážka v iráckém Mosulu. Největším městě, které ovládali.

Video: Teenagerka odešla k IS, teď chce zpátky do Británie. Žádá rodinu o pomoc

Teenagerka odešla k IS, teď chce zpátky do Británie. Žádá rodinu o pomoc | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 50 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy