Islámský stát ostřeloval americké vojáky yperitem, potvrdila analýza. Má v arzenálu jedovaté plyny

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 23. 9. 2016 9:50
Bojovníci z džihádistické organizace Islámský stát (IS) použili látku při útoku na vojenskou základnu Kajára na severu Iráku yperit. Raketa, která mohla podle Američanů obsahovat bojový plyn, dopadla na základnu – kde se nacházejí také stovky amerických vojáků – v úterý. Kajára se má stát nástupištěm pro útok na Mosul.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

BagdádAmeričtí experti potvrdili, že džihádisté z organizace Islámský stát (IS) použili při útoku na vojenskou základnu na severu Iráku yperit.

Na místě dopadu našli stopy po tomto plynu, opakované testy jeho přítomnost potvrdily.

Letecká základna Kajára, kde se nacházejí také stovky amerických vojáků, se má stát nástupištěm pro útok na Mosul. Ten je naplánován na konec roku.

Mosul ze tří stran obkličují irácká armáda a Kurdové. Budou-li chtít bojovníci IS ze svého největšího a klíčového města utéci, mají jedinou možnost. Na západ směrem k syrské hranici.

Nejsou ale žádné zprávy, že by se k něčemu takovému chystali. Naopak podle výpovědí lidí, kterým se z Mosulu podařilo utéci, džihádisté budují příkopy a tunely. Aby mohli alespoň některé části města udržet před plánovanou ofenzívou iráckých vojsk a Kurdů. Navíc se znovu objevují zprávy, že se džihádistům mohly dostat do rukou chemické zbraně.

Opětovné podezření

Nynější raketový útok nebyl prvním podezřením na použití horčičného plynu bojovníky IS. Příznaky zasažení vykazovali několikrát iráčtí Kurdové po bombardování na severu Iráku, stejně tak jako syrská vládní vojska u města Dajr az-Zaur.

Nikdo ale neví, jak a kde se mohli džihádisté k plynu dostat. Zda mají k dispozici zásoby ze skladů syrské armády, nebo dokonce z Iráku z dob Saddáma Husajna.

Ten ale všechny známé irácké zásoby nervových plynů zničil na začátku devadesátých let.

Pro yperit neboli hořčičný plyn je typický zápach po jablkách a česneku, má žlutou až tmavohnědou barvu.

Proniká nejen kůží, ale i tkaninami nebo dřevem. Na pokožce vytváří puchýře a působí dýchací problémy. Použití je možné v munici.

Pokud Islámský stát tento plyn má, může při bitvě o Mosul způsobit velkou katastrofu i mezi civilním obyvatelstvem. V Mosulu a okolí stále žije pod nadvládou IS zhruba milion lidí.

Americký generál Joseph Dunford z generálního štábu armády USA v úterý prohlásil, že ofenzíva s cílem dobýt Mosul a zničit tak Islámský stát na iráckém území může začít už na začátku října. Irácký premiér Hajdár Abádí hovoří o říjnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy