Islámský stát 2.0. Hrozí nová vlna teroristických útoků, varuje tajemník Interpolu

ČTK ČTK
20. 12. 2018 16:07
Mnoha zemím může v blízké budoucnosti hrozit další vlna teroristických útoků ze strany takzvaného Islámského státu (IS). Varuje před nimi generální tajemník mezinárodní policejní organizace Interpol Jürgen Stock. Nebezpečí podle něj představují přívrženci IS, kteří si teď ve vězení odpykávají jen poměrně krátký trest, protože nebyli odsouzeni za žádný konkrétní útok.
Teroristé z Islámského států.
Teroristé z Islámského států. | Foto: ČTK

"Mohli bychom to také nazvat Islámský stát 2.0," řekl Stock. "Tato generace, která IS podporovala v jeho rané fázi, bude během několika let na svobodě," cituje ho agentura DPA.

Stock doufá, že mnozí se po propuštění integrují do společnosti, nicméně připomíná, že věznice jsou líhní radikálních ideologií. Tak tomu bylo i v případě Chérifa Chekatta, který minulý týden na vánočním trhu ve Štrasburku zastřelil pět lidí.

Až IS nebude ovládat vůbec žádné území, není vyloučeno, že se jeho nyní uvěznění stoupenci přemístí do jihovýchodní Asie nebo do Afriky. Možné je i to, že zůstanou v Evropě, aby tam páchali atentáty, myslí si Stock.

Německé nejvyšší státní zastupitelství doposud vedlo řízení proti 52 islamistům z Německa, kteří se přidali k teroristickým skupinám v Iráku nebo Sýrii. Osmadvacet těchto islamistů nyní přebývá v Německu. Většina z nich byla odsouzena ke dvou- až šestiletému trestu vězení, což znamená, že někteří už mohou být zase na svobodě, uvedla DPA.

Podívejte se na video z Mosulu, které ovládal Islámský stát

Mosul zeje prázdnotou. Centrum je vybombardované, vzduchem se line zápach mrtvol | Video: Simona Fendrychová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy