Ani tady se nebudete cítit bezpečně, vzkázal Islámský stát vraždou v kostele. Naše pobouření vítá

Martin Novák Martin Novák
27. 7. 2016 6:49
"Jsme mimořádně šokováni, protože se toto hrozné násilí stalo v kostele, kde je hlásána boží láska," uvedl vatikánský mluvčí Frederico Lombardi v reakci na úterní vraždu kněze ozbrojenci Islámského státu. Vzkaz islamistů je jasný: Ani tady se před námi nemůžete cítit v bezpečí.
Policisté v Saint-Étienne du Rouvray.
Policisté v Saint-Étienne du Rouvray. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská policie tentokrát reagovala rychle. Dva útočníky v kostele v Saint-Étienne du Rouvray nedaleko Rouenu zastřelila čtyřicet minut poté, co zajali rukojmí.

Útok nepřežil čtyřiaosmdesátiletý kněz, kterému teroristé, vyzbrojení noži, podřízli hrdlo. Další ze zajatých se podle vyjádření úřadů pohybuje "mezi životem a smrtí".

Teroristická organizace Islámský stát (IS) a ti, kteří se k ní hlásí, se řídí cílem "stále více šokovat a stále více zastrašovat". Vymýšlejí nové typy útoků a nové oběti.

Po smrti 84 lidí pod koly kamionu v Nice tentokrát vraždili v kostele.

Ani tady nejste v bezpečí

Je to poprvé, co se nejen Islámský stát, ale obecně džihádisté přihlásili k útoku ve svatostánku nějakého náboženství v Evropě. Poselstvím teroristů se zdá být: "Ani tady se před námi nemůžete cítit v bezpečí."

Islámský stát prostřednictvím své tiskové agentury Ajmak oznámil, že ozbrojenci na severu Francie byli jeho "vojáci, kteří vyslyšeli výzvu útočit na země křižácké koalice".

Smrt kněze a zranění věřících při ranní bohoslužbě rukou mladých teroristů vyvolává nejen ve Francii pobouření, které Islámský stát vítá.

"Je to horor. Dělají vše pro to, aby zažehli válku mezi náboženstvími," napsal na sociální síti Twitter bývalý francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin, který nyní předsedá senátnímu výboru pro zahraniční politiku.

Útoky v domech Páně

Jinde ve světě násilí v domech Páně znají. Sebevražední atentátníci Islámského státu několikrát zaútočili uvnitř šíitských - a někdy i sunnitských - mešit. Například loni v Kuvajtu sebevrah připravil o život 27 lidí a dalších 227 zranil.

Útoky na kostely a vraždy křesťanských duchovních prováděla po roce 2003 v Iráku Al-Káida, zejména v Bagdádu a Mosulu. Totéž se opakuje s Islámským státem v Sýrii.

Velké publicity se v Evropě dostalo události v Alžírsku v roce 1996, kdy tamní radikální islamisté přepadli klášter v Tibhirínu. Sedm mnichů původem z Francie unesli a několik týdnů poté sťali. Našly se jen jejich hlavy, těla nikoliv.

Otázkou pro francouzskou justici po úterním krveprolití je, zda byla prevence dostatečná. Jednoho ze dvou teroristů  - Francouze alžírského původu Adela Kerniche - policie dlouhodobě sledovala, protože se loni dvakrát pokusil odjet za džihádisty do Sýrie s falešnými doklady. Skončil ve vězení, po propuštění na sobě měl elektronický náramek, který monitoroval jeho pohyb.

Muž měl povoleno opouštět byt mezi 8:30 a 12:30. Do kostela se svým komplicem pronikli v 9:45. Náramek byl deaktivovaný.

Všechny teroristické útoky ve Francii a Belgii od střelby v redakci Charlie Hebdo v lednu 2015 mají jednoho společného jmenovatele. Pachateli jsou mladí muži (zatím nejstaršímu z nich, který vraždil v Nice, bylo 31 let) původem ze severu Afriky. Maroka, Alžírska či Tuniska.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 24 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy