Tálibán vrací do Afghánistánu právo šaría. Jaké má principy a co čeká obyčejné lidi?

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
22. 8. 2021 7:06
Tálibán po ovládnutí Afghánistánu oznámil, že se země bude nově řídit právem šaría. Radikální hnutí vlastní interpretaci islámského zákona zavedlo už v 90. letech, kdy Afghánistánu poprvé vládlo. Co právo šaría skutečně znamená? Které země se jím řídí? A jak ovlivní život žen?

.

Bojovník Tálibánu na kontrolním stanovišti v Afghánistánu.
Bojovník Tálibánu na kontrolním stanovišti v Afghánistánu. | Foto: ČTK

Co tvrdí Tálibán dnes?

Svět nyní čeká, jaká pravidla v Afghánistánu nastolí nový režim Tálibánu a zda budou podobně přísná jako v druhé polovině 90. let. Hnutí zatím tvrdí, že pravidla mají být mírná a ženám jejich práva brát nechce, pokud zůstanou v mezích islámu. Zároveň už ale radikální hnutí zdůraznilo, že Afghánistán se bude řídit islámským právem.

"Nebude tu žádný demokratický systém, protože ten v zemi nemá kořeny. Nebudeme diskutovat, jaký typ politického systému bychom měli v Afghánistánu zřídit, protože je to jasné. Bude tu právo šaría a hotovo," uvedl Vahídulláh Hášimí, který má přístup na jednání vedení Tálibánu a poskytl rozhovor agentuře Reuters.

Osina a další odborníci jsou proto velmi skeptičtí ohledně toho, jak moc se nová vláda Tálibánu bude od té první skutečně lišit. Předpokládají, že radikálové se pokusí nastolit konzervativní zákony, podobné, jako jsou například v Saúdské Arábii.

 

Právě se děje

Další zprávy