Tálibán vrací do Afghánistánu právo šaría. Jaké má principy a co čeká obyčejné lidi?

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
22. 8. 2021 7:06
Tálibán po ovládnutí Afghánistánu oznámil, že se země bude nově řídit právem šaría. Radikální hnutí vlastní interpretaci islámského zákona zavedlo už v 90. letech, kdy Afghánistánu poprvé vládlo. Co právo šaría skutečně znamená? Které země se jím řídí? A jak ovlivní život žen?

.

Korán
Korán | Foto: Reuters

Co je právo šaría?

Šaría je náboženské islámské právo. V překladu znamená "cesta" a pro muslimy je určitým návodem, jak mají žít správný život. Jedná se o sérii pravidel, která pochází přímo od Boha. Vychází hlavně ze svaté knihy, Koránu, ale také sunny, což jsou písemnosti o životě proroka Mohameda, jeho činech a zvycích.

Šaría je podobná třeba i křesťanskému nebo židovskému náboženskému právu, které věřícím radí, jaké etické a morální zásady mají dodržovat, řídí také rodinné právo, například svatby.

"Šaría je ale jen jádro islámského práva. Druhou část, a to je hodně podstatné, tvoří intepretace oněch božských norem. To provádějí učenci a islámští právníci. Korán je velmi obecný, neurčitý a často nesrozumitelný text, takže bez výkladu se jím v podstatě nedá řídit," vysvětluje pro Aktuálně.cz Petr Osina, odborník na islámské právo z Palackého univerzity.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy