Islamisté zničili Belův chrám v Palmýře, potvrdilo OSN

ČTK ČTK
1. 9. 2015 7:29
Chrám je považován za jednu z nejvýznamnějších historických staveb pocházejících z 1. století a je na seznamu světového dědictví UNESCO.
Foto: Reuters

Damašek/New York - OSN v pondělí večer potvrdilo zničení Belova chrámu v syrské Palmýře.

Podle odborníků světové organizace satelitní snímky ukázaly, že islamisté skutečně zničili hlavní budovu vzácného chrámu a jednu přilehlou řadu sloupů, napsala agentura AFP.

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) v pondělí řekli, že mimořádně cennou archeologickou památku v neděli zničili explozí. Také místní lidé tvrdili, že byl chrám zničen.

Zástupce syrské vlády ale krátce poté stanici BBC řekl, že hlavní stavba chrámu stále stojí. Připustil ale, že v místě zazněl silný výbuch a že zástupci úřadů se nejsou schopni dostat dostatečně blízko, aby mohli zjistit, co přesně se stalo.

Nejničivější akce

IS obsadil Palmýru v květnu a minulý týden zlikvidoval jinou tamní cennost Baal-Šaminův chrám. Lidé z IS zveřejnili snímky o několik dní později, destrukci už ale předtím potvrdily záběry z družic.

Amr Azm, který v minulosti pracoval v syrském oddělení pro památky a nyní působí na univerzitě v Oklahomě, před sdělením OSN uvedl, že IS použil v případě Belova chrámu velké množství výbušnin a poškození může být rozsáhlé.

"Podle mě jde zatím o nejničivější akci. Dokazuje beztrestnost počínání IS a neschopnost světa jej zastavit," řekl Azm.

Chrám je považován za jednu z nejvýznamnějších historických staveb pocházejících z 1. století a je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Sestává ze svatyně obklopené nádvořím vyznačeným sloupovím a se vstupní branou. Uvnitř komplexu se nacházejí další památky, například amfiteátr a hroby. Co vše se nyní případně zachovalo, není zatím jasné.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy