Islamisté zaútočili na několika místech v Iráku, zemřelo nejméně 25 lidí

ČTK ČTK
12. 3. 2018 15:22
15 osob zabili džihádisté u falešného bezpečnostního zátarasu na dálnici v provincii Kirkúk, zatímco při jiném útoku ve stejné provincii byli zabiti tři lidé.
Teroristické útoky v Iráku (ilustrační foto).
Teroristické útoky v Iráku (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Kirkúk - Při teroristických útocích připisovaných radikálům z organizace Islámský stát (IS) přišlo v severním Iráku od nedělního večera o život nejméně 25 civilistů a příslušníků provládních sil. S odkazem na místní úřady o tom v pondělí informovala agentura AFP. Irácká vláda oznámila, že IS byl na jejím území poražen loni v prosinci. Organizace ale dál páchá krvavé útoky.

15 osob zabili džihádisté u falešného bezpečnostního zátarasu na dálnici v provincii Kirkúk, zatímco při jiném útoku ve stejné provincii byli zabiti tři lidé, řekl AFP místní policista. V okolí města Mosul radikálové přestrojení za vojáky zabili sedm lidí, včetně starosty tamní vesnice, sdělil představitel místních úřadů.

Příslušníci IS začali obsazovat sever a západ Iráku v roce 2014 a Mosul se stal jejich hlavním sídlem. Porážku této organizace v celé zemi ohlásil premiér Hajdar Abádí loni v prosinci.

Oddíly IS se podařilo vyhnat z Mosulu loni v létě zřejmě po nejtěžších bojích, jaké kdy svedla irácká armáda. Tu ze vzduchu podporuje koalice v čele se Spojenými státy. Během několikaměsíčních bojů dům od domu zemřely tisíce lidí, mezi nimi mnoho civilistů.

Islamisté již ztratili téměř všechny oblasti, které měli pod kontrolou v Sýrii a v Iráku a jako teritoriální mocnost už nejsou přítomni. Jejich buňky tam ale nadále existují.

Podívejte se na video z Mosulu:

I po osmi měsících od vysvobození iráckou armádou je Mosul stále v troskách | Video: Rádio Svobodná Evropa, František Grossmann
 

Právě se děje

před 36 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy