reklama
 
 

Islamisté zaútočili na několika místech v Iráku, zemřelo nejméně 25 lidí

12. 3. 2018 15:22
15 osob zabili džihádisté u falešného bezpečnostního zátarasu na dálnici v provincii Kirkúk, zatímco při jiném útoku ve stejné provincii byli zabiti tři lidé.

Kirkúk - Při teroristických útocích připisovaných radikálům z organizace Islámský stát (IS) přišlo v severním Iráku od nedělního večera o život nejméně 25 civilistů a příslušníků provládních sil. S odkazem na místní úřady o tom v pondělí informovala agentura AFP. Irácká vláda oznámila, že IS byl na jejím území poražen loni v prosinci. Organizace ale dál páchá krvavé útoky.

15 osob zabili džihádisté u falešného bezpečnostního zátarasu na dálnici v provincii Kirkúk, zatímco při jiném útoku ve stejné provincii byli zabiti tři lidé, řekl AFP místní policista. V okolí města Mosul radikálové přestrojení za vojáky zabili sedm lidí, včetně starosty tamní vesnice, sdělil představitel místních úřadů.

Příslušníci IS začali obsazovat sever a západ Iráku v roce 2014 a Mosul se stal jejich hlavním sídlem. Porážku této organizace v celé zemi ohlásil premiér Hajdar Abádí loni v prosinci.

Oddíly IS se podařilo vyhnat z Mosulu loni v létě zřejmě po nejtěžších bojích, jaké kdy svedla irácká armáda. Tu ze vzduchu podporuje koalice v čele se Spojenými státy. Během několikaměsíčních bojů dům od domu zemřely tisíce lidí, mezi nimi mnoho civilistů.

Islamisté již ztratili téměř všechny oblasti, které měli pod kontrolou v Sýrii a v Iráku a jako teritoriální mocnost už nejsou přítomni. Jejich buňky tam ale nadále existují.

Podívejte se na video z Mosulu:

I po osmi měsících od vysvobození iráckou armádou je Mosul stále v troskách | Video: Rádio Svobodná Evropa, František Grossmann |  00:59

autor: ČTK | 12. 3. 2018 15:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama