Islamisté zaútočili na několika místech v Iráku, zemřelo nejméně 25 lidí

ČTK ČTK
12. 3. 2018 15:22
15 osob zabili džihádisté u falešného bezpečnostního zátarasu na dálnici v provincii Kirkúk, zatímco při jiném útoku ve stejné provincii byli zabiti tři lidé.
Teroristické útoky v Iráku (ilustrační foto).
Teroristické útoky v Iráku (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Kirkúk - Při teroristických útocích připisovaných radikálům z organizace Islámský stát (IS) přišlo v severním Iráku od nedělního večera o život nejméně 25 civilistů a příslušníků provládních sil. S odkazem na místní úřady o tom v pondělí informovala agentura AFP. Irácká vláda oznámila, že IS byl na jejím území poražen loni v prosinci. Organizace ale dál páchá krvavé útoky.

15 osob zabili džihádisté u falešného bezpečnostního zátarasu na dálnici v provincii Kirkúk, zatímco při jiném útoku ve stejné provincii byli zabiti tři lidé, řekl AFP místní policista. V okolí města Mosul radikálové přestrojení za vojáky zabili sedm lidí, včetně starosty tamní vesnice, sdělil představitel místních úřadů.

Příslušníci IS začali obsazovat sever a západ Iráku v roce 2014 a Mosul se stal jejich hlavním sídlem. Porážku této organizace v celé zemi ohlásil premiér Hajdar Abádí loni v prosinci.

Oddíly IS se podařilo vyhnat z Mosulu loni v létě zřejmě po nejtěžších bojích, jaké kdy svedla irácká armáda. Tu ze vzduchu podporuje koalice v čele se Spojenými státy. Během několikaměsíčních bojů dům od domu zemřely tisíce lidí, mezi nimi mnoho civilistů.

Islamisté již ztratili téměř všechny oblasti, které měli pod kontrolou v Sýrii a v Iráku a jako teritoriální mocnost už nejsou přítomni. Jejich buňky tam ale nadále existují.

Podívejte se na video z Mosulu:

I po osmi měsících od vysvobození iráckou armádou je Mosul stále v troskách | Video: Rádio Svobodná Evropa, František Grossmann
 

Právě se děje

před 24 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy