Islamisté z Boko Haram propustili přes sto školaček, které před měsícem unesli

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 21. 3. 2018 15:09
Dívčí školu v Nigérii přepadli ozbrojenci z Boko Haram 19. února. Unesli celkem 110 školaček.
Podobně radikálové unesli i studentky ze školy v Chiboku. Na snímku je první dívka, kterou vojáci osvobodili.
Podobně radikálové unesli i studentky ze školy v Chiboku. Na snímku je první dívka, kterou vojáci osvobodili. | Foto: Reuters

Abuja - Celkem 101 nigerijských školaček, které minulý měsíc unesli radikálové ze skupiny Boko Haram, se ve středu vrátilo domů do města Dapchi. Podle agentury AP to potvrdila nigerijská vláda.

Objevily se také zprávy, že pět dívek věznění islámskými radikály nepřežilo.

"Pět unesených dívek zemřelo. Jedna je stále s nimi, protože je křesťanka," řekla agentuře Reuters jedna z propuštěných Khadija Gremaová. Nigerijská vláda uvedla, že propouštění ještě neskončilo a že bude o jeho průběhu dále informovat.

Podle agentury AP přijeli příslušníci Boko Haram do Dapchi kolem druhé hodiny ranní s devíti vozy a dívky pak nechali v centru městečka. "Udělali jsme to z lítosti. Už nikdy své dcery nedávejte do školy," prohlašovali údajně extremisté z Boko Haram, jejíž název znamená v překladu z hauštiny "západní vzdělávání je hřích".

"Úsilí prezidenta Muhammadu Buhariho o navrácení dívek unesených z Dapchi podporované bezpečnostními složkami přineslo ovoce," citovala AFP středeční prohlášení nigerijského ministerstva informací. To původně hovořilo o 76 navrácených dívkách, poté jejich počet postupně zvyšovalo až na aktuálních 101.

Ministr informací Lai Mohamed uvedl, že vláda teroristům nevyplatila žádné výkupné. Osvobození dívek prý nebylo ničím podmíněné a bylo dojednané "díky zákulisnímu úsilí a za pomoci některých přátel státu".

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari na začátku minulého týdne oznámil, že v případě únosu v Dapchi se vláda vydá cestou vyjednávání a nejspíše se zdrží použití armády, aby neohrozila životy obětí.

Boko Haram přepadla dívčí internátní školu v městečku Dapchi večer 19. února. To, že bylo 110 žaček ve věku od 11 do 19 let uneseno, potvrdil nigerijský prezident Muhammadu Buhari až o týden později poté, co se objevila řada mlhavých informací. Jde o největší takový incident od únosu 276 studentek ze školy v Chiboku v dubnu 2014. Ten je pro Nigérii stále bolestivou kapitolou, neboť osud stovky jeho obětí zůstává stále neznámý.

Na úřady se po útoku v Dapchi snesla vlna kritiky a podle mnohých byla bezpečnostní situace v oblasti hrubě podceněna. Guvernér spolkového státu Yobe, v němž Dapchi leží, například prohlásil, že ve městě nebyli žádní vojáci. Zpráva organizace Amnesty International pak v úterý obvinila nigerijskou armádu z toho, že nedbala několika varování, která přišla bezprostředně před útokem. Armáda tento posudek označila za "naprostou nepravdu".

Optimismus po nejnovějších zprávách tlumil zpravodajský web BBC, podle něhož není možné, aby výměnou za propuštění dívek teroristé z Boko Haram něco nedostali. Na konfliktu na severovýchodě Nigérie prý dnešek nic nemění. "Tohle je jen malé vítězství pro Buhariho vládu. Boko Haram a její nejrůznější frakce dnes neutržily žádné ztráty a v Nigérii budou i nadále pohromou," napsal zpravodaj BBC Tomi Oladipo.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy