reklama
 
 

Islamisté z Boko Haram propustili přes sto školaček, které před měsícem unesli

Aktualizováno 21. 3. 2018 15:09
Dívčí školu v Nigérii přepadli ozbrojenci z Boko Haram 19. února. Unesli celkem 110 školaček.

Abuja - Celkem 101 nigerijských školaček, které minulý měsíc unesli radikálové ze skupiny Boko Haram, se ve středu vrátilo domů do města Dapchi. Podle agentury AP to potvrdila nigerijská vláda.

Objevily se také zprávy, že pět dívek věznění islámskými radikály nepřežilo.

"Pět unesených dívek zemřelo. Jedna je stále s nimi, protože je křesťanka," řekla agentuře Reuters jedna z propuštěných Khadija Gremaová. Nigerijská vláda uvedla, že propouštění ještě neskončilo a že bude o jeho průběhu dále informovat.

Podle agentury AP přijeli příslušníci Boko Haram do Dapchi kolem druhé hodiny ranní s devíti vozy a dívky pak nechali v centru městečka. "Udělali jsme to z lítosti. Už nikdy své dcery nedávejte do školy," prohlašovali údajně extremisté z Boko Haram, jejíž název znamená v překladu z hauštiny "západní vzdělávání je hřích".

"Úsilí prezidenta Muhammadu Buhariho o navrácení dívek unesených z Dapchi podporované bezpečnostními složkami přineslo ovoce," citovala AFP středeční prohlášení nigerijského ministerstva informací. To původně hovořilo o 76 navrácených dívkách, poté jejich počet postupně zvyšovalo až na aktuálních 101.

Ministr informací Lai Mohamed uvedl, že vláda teroristům nevyplatila žádné výkupné. Osvobození dívek prý nebylo ničím podmíněné a bylo dojednané "díky zákulisnímu úsilí a za pomoci některých přátel státu".

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari na začátku minulého týdne oznámil, že v případě únosu v Dapchi se vláda vydá cestou vyjednávání a nejspíše se zdrží použití armády, aby neohrozila životy obětí.

Boko Haram přepadla dívčí internátní školu v městečku Dapchi večer 19. února. To, že bylo 110 žaček ve věku od 11 do 19 let uneseno, potvrdil nigerijský prezident Muhammadu Buhari až o týden později poté, co se objevila řada mlhavých informací. Jde o největší takový incident od únosu 276 studentek ze školy v Chiboku v dubnu 2014. Ten je pro Nigérii stále bolestivou kapitolou, neboť osud stovky jeho obětí zůstává stále neznámý.

Na úřady se po útoku v Dapchi snesla vlna kritiky a podle mnohých byla bezpečnostní situace v oblasti hrubě podceněna. Guvernér spolkového státu Yobe, v němž Dapchi leží, například prohlásil, že ve městě nebyli žádní vojáci. Zpráva organizace Amnesty International pak v úterý obvinila nigerijskou armádu z toho, že nedbala několika varování, která přišla bezprostředně před útokem. Armáda tento posudek označila za "naprostou nepravdu".

Optimismus po nejnovějších zprávách tlumil zpravodajský web BBC, podle něhož není možné, aby výměnou za propuštění dívek teroristé z Boko Haram něco nedostali. Na konfliktu na severovýchodě Nigérie prý dnešek nic nemění. "Tohle je jen malé vítězství pro Buhariho vládu. Boko Haram a její nejrůznější frakce dnes neutržily žádné ztráty a v Nigérii budou i nadále pohromou," napsal zpravodaj BBC Tomi Oladipo.

autoři: Zahraničí, ČTK | 21. 3. 2018 9:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama