Islamisté z Šabábu zaútočili na vojenskou základnu v Somálsku, mrtvých jsou desítky

ČTK ČTK
27. 1. 2017 13:03
Teroristé z islamistické skupiny Šabáb zaútočili na vojenskou základnu v Somálsku. Extremisté mluví o 70 obětech z řad keňských vojáků, kteří Somálsku v dlouholetém boji proti teroristům pomáhají. Mluvčí keňské armády ale počet obětí popřel.
Somálsko - ilustrační foto.
Somálsko - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mogadišo – Na vojenskou základnu v Somálsku v pátek zaútočili islamisté z teroristické skupiny Šabáb. Údaje o počtech mrtvých se různí.

Podle extremistů zahynulo až 70 vojáků sousední Keni, kteří pomáhají somálské vládě v boji proti Šabábu. Jejich mluvčí připustil, že Šabáb při útoku utrpěl také ztráty, jejich výši však neupřesnil.

Další představitel Šabábu sdělil agentuře Reuters, že islamisté převzali kontrolu nad základnou a pronásledují keňské vojáky, kteří uprchli do lesů.

Mluvčí keňské armády ale popřel, že by islamisté zabili desítky vojáků. Podle agentury Reuters však neuvedl žádnou vlastní informaci o počtu obětí. Naopak prohlásil, že keňské jednotky usmrtily mnoho teroristů, kteří se pokusili zaútočit vozidlem naloženým výbušninami.

Keňa je součástí mise Africké unie AMISOM, která pomáhá křehké Západem podporované somálské vládě v jejím dlouholetém boji s Šabábem.

Hnutí Šabáb, které je napojeno na globální teroristickou síť Al-Káida, má na svědomí desítky krvavých útoků na civilní i vojenské cíle. Členové skupiny usilují o to, aby bylo v Somálsku zavedeno islámské právo šaría.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy