Islamisté v Mosambiku dobyli celé město, ovládli i vojenskou základnu

ČTK ČTK
24. 3. 2020 6:38
Islamističtí ozbrojenci ovládli vojenskou základnu a klíčové město Mocimboa de Praia na severu Mosambiku nedaleko místa, kde zahraniční společnosti pracují na obřím projektu na těžbu zemního plynu. Informoval o tom server BBC, podle nějž jde o první případ, kdy se džihádistům podařilo dobýt takto velké osídlení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Ozbrojenci zaútočili v noci a dobyli tamní vojenskou základnu, nad níž následně vyvěsili svou vlajku. Podle místních následně uzavřeli veškeré přístupové cesty a z města se tak nedá odjet.

"Vodí obyvatele do mešit a tam je zamykají," sdělil svědek serveru Moz24h. Policie a armáda zahájily na pozice džihádistů protiútok a snaží se nad městem znovu získat kontrolu.

Při bojích na severu země zahynuly za poslední tři roky stovky lidí a tisíce dalších násilnosti vyhnaly z domovů. Ozbrojenci nazývají svou skupinu Šabáb, ačkoliv není jasné, zda mají nějaké vazby na stejnojmenné avšak daleko větší islamistické hnutí v Somálsku.

K incidentu došlo v regionu Cabo Delgado, který je jedním z nejchudších v zemi, oplývá však nerostným bohatstvím. Mosambik objevil v roce 2010 obrovské zásoby zemního plynu v Indickém oceánu u svého severního pobřeží. Těžbu tam plánuje zahájit například americký ropný gigant Exxon Mobil.

 

Právě se děje

Další zprávy