Islamisté v Iráku ztratili jen procento území, přiznaly USA

ČTK ČTK
24. 1. 2015 7:46
Mezinárodní síly přitom podnikly od začátku srpna kolem dvou tisíc náletů.
Výsledky náletu na konvoj Iráckého státu zatím nejsou ověřené.
Výsledky náletu na konvoj Iráckého státu zatím nejsou ověřené. | Foto: Reuters

Washington - Organizace Islámský stát (IS) dosud přišla v Iráku po náletech mezinárodních sil o 700 kilometrů čtverečních území.

Tato rozhloha představuje jen jedno procento z 55 000 kilometrů čtverečních, jež dobyl v roce 2014. Potvrdil to podle agentury AFP americký Pentagon.

"Je to malé procento," přiznal v pátek mluvčí amerického ministerstva obrany, kontradmirál John Kirby. Upozornil ale zároveň, že území znovudobytá hlavně kurdskými milicemi, jsou pro IS cenná, protože jde o města a obecně o zalidněné oblasti.

Podle Kirbyho jsou islamisté mnohem více v defenzívě, protože už ani nezkoušejí dobývat nová území. Jejich hlavním úsilím je chránit komunikace mezi strategickými body.

Důkazem, že jim docházejí lidské zdroje, je, že začínají v hojnější míře používat děti jako bojovníky nebo k provádění sebevražedných útoků.

Organizace také díky náletům koalice vedené USA od loňského srpna přichází o miliony dolarů na příjmech z narušované těžby ropy. Rovněž má potíže s obnovou svého vozového parku, který nálety pozvolna likvidují.

6 000 zabitých

Bez započítání prakticky bezcenných pouštních oblastí ovládají iráčtí Kurdové asi 56 000 kilometrů čtverečních území a irácké síly 77 000 kilometrů čtverečních. Irák měří i s pouští 437 000 kilometrů čtverečních.

Od 8. srpna podnikla koalice vedená USA, v níž jsou hlavně arabské země, ale také Francie s Británií, na 2000 náletů. Z toho 1600 jich provedli Američané. Odhaduje se, že zabito takto bylo kolem 6000 bojovníků IS.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

O'Connor se na Giru dočkal na druhý pokus etapového triumfu

Australský cyklista Ben O'Connor vybojoval po dalším úniku na Giru d'Italia nejcennější etapový vavřín v kariéře. Jezdec stáje NTT, jenž v úterý podlehl ve finiši uprchlíků Janu Tratnikovi, tentokrát v závěrečném stoupání do Madonny di Campiglio všem soupeřům ujel a vítězství slavil s půlminutovým náskokem. Růžový dres lídra opět uhájil Joao Almeida.

O'Connor se pohyboval v původně až devatenáctičlenné skupině uprchlíků, která se postupně ztenčovala. Zhruba osm kilometrů před cílem zaútočil a na vrchol dojel s náskokem 31 sekund před Rakušanem Hermannen Pernsteinerem, jenž se vydal za ním na stíhací jízdu. Třetí skončil s odstupem 70 sekund Thomas De Gent z Belgie.

Hlavní favorité na O'Connora ztratili více než pět minut a během etapy se třemi těžkými vrcholy první kategorie se kontrolovali navzájem. Almeida až do konce bez problémů veškeré náznaky nástupů likvidoval. Dvaadvacetiletý Portugalec, jenž se do růžového dresu oblékl už po 3. etapě, má v čele průběžného pořadí dál náskok 17 sekund před Wilcem Keldermanem z Nizozemska.

Další těžká zkouška ale Almeidu čeká ve čtvrtek, kdy je na programu opět náročná horská etapa, která vyvrcholí ikonickým stoupáním na Stelvio.

Další zprávy