Islamisté stvořili peklo na zemi. Jmenuje se Rakka

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 2. 2015 20:13
Popravy bez soudu přímo na ulici, mučení, nucené darování krve, povinné sňatky a především život v neustálém děsu z tlup po zuby ozbrojených fanatiků.
Inside Raqqa

Rakka - Metropole zla, peklo, z něhož není návratu.

Tak popisují atmosféru ve městě Rakka ti, kdo život v ústředním městě Islámského státu zakusili a nebojí se o tom promluvit. 

Popravy bez soudu přímo na ulici, mučení, nucené darování krve, povinné sňatky a především život v neustálém děsu z tlup po zuby ozbrojených fanatiků.

To je krutá realita každodenního života v donedávna jednom z nejliberálnějších syrských měst.

Pokud se rozhodnete vzdorovat, odsoudíte se k smrti. Jen v uplynulých dvou měsících popravili čtyřicet lidí za to, že bojovali v řadách Svobodné syrské armády, nebo třeba za to, že byli homosexuálové.

"Přišel jsem o všechno. Nemám školu ani žádnou budoucnost. Jen tady přežívám," líčí jeden z obyvatel města Rakka, který byl ochoten promluvit si po telefonu s reportérkou CNN.

Kvůli obavám o holý život se představil pod falešným jménem Al-Rakkáwí.

"Pokud se rozhodnete vzdorovat, odsoudíte se k smrti. Jen v uplynulých dvou měsících popravili čtyřicet lidí za to, že bojovali v řadách Svobodné syrské armády, nebo třeba za to, že byli homosexuálové,"  dodává syrský civilista.

Další z obyvatel města, který se CNN představil jako Adnan, se provinil tím, že nastříkal na zeď nápis, aby islamisté z města odtáhli. Vše si natočil, což ho později usvědčilo. Stihl ho krutý trest. "Odvlekli mě do vypáleného kostela. Každou čtvrthodinu mě někdo polil vodou, pustil do mě elektrický proud a zkopal mě. Pak zas odešel," vzpomíná.

Nejhorší ale pro něj nebyla vlastní bolest, nýbrž nářek dalších mučených vězňů. "Když je před vámi někdo mučen, cítíte se za to spoluodpovědní. To je na tom to nejhorší. Jeden z nich mi říkával tati, protože jsem mu často vyprávěl o demokracii."

Další aktivisté novinářům líčí, že se zdá, jako by byli islamisté každý den o něco přísnější a krutější. Na ulicích už se nesmí kouřit, fotit ani veselit.

Kdo potřebuje cokoliv vyřídit u nově ustanovených soudů, musí předtím darovat krev. "Řeknou vám: Jděte darovat svou krev a doneste mi potvrzení. Pokud ho nepřinesete, nemůžu vám pomoct. Řeknou vám: Jděte do některé z nemocnic, jsou plné zraněných bojovníků Islámského státu," vysvětluje Al-Rakkáwí.

Sexuální maniaci a jejich otrokyně

Ženy jsou podle něj v Rakce zadržovány jako v obřím vězení. Ty, které jsou mladší pětačtyřiceti let, vůbec nesmějí z města a jsou nuceny ke sňatkům s islamisty. Zahalování celého těla, včetně obličeje, je naprostou samozřejmostí a v poslední době může být pro ženu nebezpečné i jít sama po ulici.

Bojovníci Islámského státu jsou opravdu posedlí sexem, někteří z nich mají i tři ženy, a přesto se snaží hledat sexuální otrokyně z řad jezídských dívek.

"Bojovníci Islámského státu jsou opravdu posedlí sexem, někteří z nich mají i tři ženy, a přesto se snaží hledat sexuální otrokyně z řad jezídských dívek,"  dodal v rozhovoru pro CNN Al-Rakkáwí.

Hromadný příliv bojovníků ze zahraničí podle něj život ve městě zcela změnil. "V Rakce vedle sebe teď žijí dvě naprosto odlišné skupiny obyvatel. Ano, pro cizí bojovníky je to ráj, protože jim dali spoustu peněz, drahá auta a luxusní domovy. Přesto to pro mnohé z nich nemusí být takové, jak si představovali. Po příjezdu jim seberou pasy a ty, kdo by chtěli zběhnout, bez milosti popravují," vysvětluje civilista přežívající v baště teroru.

"Není těžké dostat se do Rakky, ale je takřka nemožné se odtamtud dostat," uzavírá.

 

Právě se děje

Další zprávy