Druhé varování pro USA. Islamisté podřízli dalšího novináře

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 9. 2014 22:08
Hnutí Islámský stát zveřejnilo na internetu video, na kterém je údajné stětí zadržovaného Stevena Sotloffa.
Záběr z videa s údajnou popravou Stevena Sotloffa.
Záběr z videa s údajnou popravou Stevena Sotloffa. | Foto: Reuters

Bagdád/Damašek - Hnutí Islámský stát zveřejnilo na internetu video nazvané "Druhá zpráva pro Ameriku", na němž je údajné stětí dalšího zadržovaného amerického novináře - Stevena Sotloffa.

Na záznamu islamisté rovněž varují vlády všech zemí, aby se distancovaly od americké politiky vůči islamistům.

"Jsem zpátky, Obamo. Jsem zpátky kvůli tvé arogantní zahraniční politice namířené proti Islámskému státu. Kvůli tomu, že chceš dál bombardovat Mosulskou přehradu, i přes naše předchozí vážné varování. Pro tebe, Obamo, tvé akce žádné následky nemají, ale pro tvé občany ano. Dokud naše lidi zasahují tvé rakety, bude náš nůž zasahovat krky tvých lidí," říká na nahrávce maskovaný islamista.

Sotloff, který je oblečený v oranžové kombinéze, před svou smrtí říká do kamery, že "platí" za americké zapojení do boje s islamisty.

Extremista na záznamu se rovněž obrací i k dalším zemím. "Využíváme této příležitosti, abychom varovali ty vlády, které se zapojily do této odporné americké aliance proti Islámskému státu, aby se držely zpátky a nechaly naše lidi být," říká.

Steven Sotloff byl unesen loni v srpnu v Halabu na severu Sýrie. Ozbrojenci pohrozili jeho vraždou již v srpnu, když zveřejnili video s usmrcením jiného amerického novináře Jamese Foleyho.

Maskovaná osoba na videozáznamu rovněž hrozí zabitím dalšího rukojmího, tentokrát britského občana, kterého nazývá jménem David Haines.

Bílý dům v reakci na zveřejnění videa uvedl, že pravdivost záznamu ukazující údajnou Sotloffovu smrt zatím nedokáže potvrdit.

Podle prvních analýz dvouapůlminutového videa je vrahem nejspíš stejný radikál pocházející z Británie, který stál i za zabitím Foleyho. K vraždě došlo opět na poušti, kdy přesně, ale není možné určit. Britský premiér David Cameron stětí označil za "naprosto nechutný a ohavný čin".

Mluvčí Sotloffovy rodiny Barak Barfi zveřejnil v reakci na video jen krátké prohlášení. Američanova rodina podle něj "ví o této hrůzné tragédii a v soukromí truchlí". Jak Barfi dodal, ani Sotloffovým příbuzným prý zatím nikdo nesdělil, zda je videozáznam autentický. Žádná další vyjádření nyní nebudou sdělovat.

Videozáznam se stětím prvního amerického novináře Jamese Foleyho byl zveřejněn před dvěma týdny. Islamisté tehdy oznámili, že jde o odvetu za americké nálety v Iráku.

Sotloffova matka Shirley následně natočila video, v němž prosila únosce, aby jejího syna propustili. Prosila je rovněž, aby nenutili Sotloffa platit za akce americké vlády na Blízkém východě, na něž on sám nemá žádný vliv.

"Chci to, co každá matka, vidět děti svých dětí. Prosím vás, abyste mi to umožnili," řekla tehdy Shirley Sotloffová a obrátila se jmenovitě na vůdce IS abú Bakra Bagdádího.

Jednatřicetiletý Steven Sotloff byl novinářem na volné noze, pracoval například pro časopisy Time nebo Foreign Policy, objevoval se i v televizích CNN či Fox News. Islamisté ho údajně drželi v syrském městě Rakka u hranic s Irákem, kde si vytvořili své velicí středisko. Sotloff se objevil i v závěru videozáznamu ukazujícího smrt Foleyho. Ozbrojenci tehdy pohrozili, že Američana zabijí, jestliže Washington nepřestane s cílenými leteckými údery na pozice islamistů na severu Iráku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy