Islamisté propustili pět pracovníků Lékařů bez hranic

ČTK ČTK
15. 5. 2014 23:02
Pětici spolupracovníků Lékařů bez hranic - Peruánce, Dána, Belgičana, Švéda a Švýcara - zadržela skupina ozbrojenců organizace Islámský stát v Iráku a Levantě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva, Praha - Poslední dva z pěti spolupracovníků mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, zadržovaných od ledna v Sýrii, byli propuštěni na svobodu.

Organizace ve čtvrtek oznámila, že už bylo propuštěno všech pět jejích spolupracovníků, přičemž tři ze zadržených byli propuštěni už 4. dubna a zbylí dva se dostali na svobodu ve středu.

Pětici spolupracovníků Lékařů bez hranic - Peruánce, Dána, Belgičana, Švéda a Švýcara - zadržela skupina ozbrojenců organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která je napojena na teroristickou síť Al-Káida. Incident se odehrál 2. ledna 2014 v nemocnici Lékařů bez hranic na severu Sýrie, kde poskytovali zdravotní péči lidem postiženým konfliktem v zemi.

Lékaři bez hranic byli nuceni kvůli zadržení kolegů uzavřít jednu nemocnici a dvě zdravotní střediska na severozápadě Sýrie. Tato zařízení poskytovala pomoc 150 tisícům Syřanů.

"Úleva z toho, že se naši kolegové v pořádku vracejí domů, se mísí s hněvem nad tím, jak tento cynický čin odřízl válkou těžce zasaženou populaci od zoufale potřebné pomoci," uvedla mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic Joanne Liuová.

Napříč celou severní Sýrií, kde Lékaři bez hranic i nadále provozují několik zdravotnických zařízení, bezpečnostní překážky výrazně omezují možnosti poskytování pomoci. Zdravotnická zařízení jsou bombardována a napadána a zdravotníci jsou zabíjeni nebo jim vyhrožují ozbrojené skupiny, upozorňuje organizace.

Lékaři bez hranic provozují provizorní nemocnice a zdravotnická zařízení na severu Sýrie od června 2012. Zdravotníci v těchto zařízeních dosud provedli více než 7000 chirurgických operací, 53 tisíc urgentních ošetření a 88 tisíc ambulantních vyšetření a asistovali u více než 2000 bezpečných porodů.

Lékaři bez hranic kromě toho v zemi podporují 50 nemocnic a 80 zdravotnických zařízení provozovaných místními zdravotnickými sítěmi.

Rozsáhlé programy má organizace i v sousedních státech, kde poskytuje zdravotnickou pomoc syrským uprchlíkům.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy