Islamisté poprvé přiznali, že byli v syrském Kobani poraženi

ČTK ČTK
31. 1. 2015 22:50
Města se opětovně zmocnily kurdské pozemní jednotky, podporované ze vzduchu Spojenými státy a spojenci.
Kobani.
Kobani. | Foto: Reuters

Damašek - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) poprvé přiznali, že byli v syrském městě Kobani poraženi. Informovala o tom agentura AP.

Na videozáznamu, který se objevil na internetové stránce stoupenců radikálů, dva bojovníci IS říkají, že hlavním důvodem, proč byli donuceni stáhnout se z města, byly letecké údery spojenců. Americký generálporučík James Terry dnes později potvrdil, že města se opětovně zmocnily kurdské pozemní jednotky, podporované ze vzduchu Spojenými státy a spojenci.

Kurdští představitelé a aktivisté již v pondělí oznámili, že ze strategického města ležícího na hranici s Tureckem byli islamisté zcela vytlačeni. Přitom v minulosti ovládali radikálové až polovinu Kobani. Kvůli bojům utekly do sousedního Turecka desetitisíce lidí.

Ofenzivu islamistů v Sýrii se snaží zastavit armáda, kurdští bojovníci i právě spojenci v čele s USA svými leteckými údery. Od pátku jich podnikli v Iráku a Sýrii celkem 27, 17 z nich zasáhlo oblast u iráckého města Kirkúk, terčem osmi z nich pak byla právě oblast v okolí Kobani.

Americké velení dnes oznámilo, že od pátku podniklo v Iráku a Sýrii dalších 27 náletů.

"Kurdské pozemní jednotky, podporované naší vzdušnou složkou, úspěšně převzaly město Kobani," sdělil dnes podle agentury Reuters americký generálporučík James Terry.

IS utrpěl v Kobani jednu z největších porážek od roku 2013, kdy se vynořil v průběhu pokračující syrské občanské války. Americký ministr zahraničí John Kerry dnes převzetí města Kobani kurdskými silami označil za klíčové.

 

Právě se děje

Další zprávy