Islamisté nekapitulují. Chce to trpělivost, říká Pentagon

Martin Novák Martin Novák
13. 10. 2014 7:37
První týdny náletů potvrzují původní odhady. Bez pozemní ofenzivy Islámský stát nezkolabuje. Turecko do ní nechce jít samo, USA pustí aspoň na své letecké základny.
Francouzský pilot v akci proti Islámskému státu.
Francouzský pilot v akci proti Islámskému státu. | Foto: Reuters

Damašek/Praha - Islámský stát ještě nějaký čas bude v bitvách vítězit, získávat další území a vraždit zajatce, v krátkodobé perspektivě tomu pouhými leteckými údery nejde zabránit.

Američtí politici i generálové se na tomto faktu shodují s tím, že operace v Sýrii a Iráku potrvají měsíce až roky, ne týdny.

Chybí pozemní síla, bez které dobře vyzbrojení a organizovaní islamisté nezkolabují.

"Existují omezení daná tím, že je k dispozici jen vzdušná síla. Naše strategie v Sýrii počítá i s tím, co zatím k dispozici nemáme. Syrskou opozici, která by byla schopná na zemi bojovat s Islámským státem," prohlásil mluvčí amerického prezidenta Josh Earnest.

Mluvčí Pentagonu John Kirby vyzval ke "strategické trpělivosti".

Uvedl, že letecké údery patrně nezabrání Islámskému státu dobýt město Kobani a ovládnout tak důležitou spojovací trasu mezi svojí hlavní baštou Rakkou a největším syrským městem Aleppem. A to navzdory čtvrteční sérii náletů, která údajně zasáhla základnu Islámského státu u Kobani a část vojenské techniky.

Podle odhadů Pentagonu Spojené státy stojí den bombardování cílů v Iráku a Sýrii v průměru sedm a půl milionu dolarů.

Turecko ve čtvrtek poprvé jednoznačně oznámilo, že samo do pozemní operace proti Islámskému státu nepůjde, a odmítá i výzvy k dělostřelecké palbě přes syrskou hranici. Ankara alespoň v neděli souhlasila s tím, aby americké letectvo mohlo používat jeho základny.

Spojence přesto nadále rozděluje otázka, zda na severu Sýrie vyhlásit bezletovou zónu, která by silám prezidenta Bašára Asada zamezila v bombardování měst a vesnic držených opozicí. Skupinami, které jsou jak proti Asadovi, tak proti Islámskému státu.

Syrská armáda v posledních dnech zesílila útoky na tyto oblasti. Využívá toho, že americká, francouzská, britská a další letadla bombardují Islámský stát vlastně za ni.

Turecko chce, aby mezinárodní koalice zasáhla i proti Asadovi. USA to minimálně v této fázi odmítají. Vstřícnější je vůči návrhu Francie. Prezident Francois Hollande návrh na bezletovou zónu podpořil.

Podle nového šéfa Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga ale zóna není na pořadu dne.

Bývalý český diplomat, který působil na velvyslanectví v Damašku a kvůli svým pokračujícím kontaktům s arabskými zeměmi si nepřeje být jmenován, podporuje spíše dohodu s Asadem než rozšíření útoků i na jeho režim.

"Asad udělal velké chyby a surově potlačoval opozici. Ale musíme být realisté. Je to sekulární diktátor a jediný člověk, který je alespoň části Sýrie schopen udržet pohromadě. Islamismus je velké nebezpečí pro všechny a nevidím bohužel jinou možnost, než Islámský stát prostě tvrdě zlikvidovat. Jako se kdysi likvidovali pirátská ležení ve Středozemním moři," říká diplomat.

Podle něj Západ nemá jinou možnost než spolupracovat se sekulárními diktátory. "Kdyby Sísí nepřevzal Egypt, tak máme v Evropě brzy miliony egyptských uprchlíků," dodává.

Turecká vláda ale žádá Asadův odchod, viní ho z masakrování civilistů, včetně chemických útoků.

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že chce vyzbrojit a vycvičit umírněné opoziční skupiny, schopné bojovat proti Asadovi i islamistům. Otázka je ale, kolik jich po skoro čtyřleté válce zbylo.

Mnozí zahynuli, část se přidala k islamistům, kteří jsou vojensky efektivnější. Ať už k Islámskému státu, nebo k jiným bojůvkám.

"Pokud Američané takovou skupinu chtějí, budou si ji muset vytvořit a zaplatit. Není to tak, že ji prostě v Sýrii někde najdete," říká švédský analytik a specialista na Sýrii Aron Lund, spolupracovník serveru Syria Comment.

Obama před dvěma lety odmítl vyzbrojit opoziční Svobodnou syrskou armádu s odůvodněním, že "taxikáři, farmáři a prodavači z obchodů nemají šanci porazit profesionální armádu."

Foto: Aktuálně.cz

Obával se rovněž, že výzbroj se dostane do rukou islamistů. To se stalo i bez amerických dodávek, protože Islámský stát se zmocnil těžkých zbraní na dobytých iráckých i syrských základnách.

I díky tomu teď útočí na Kobani s tanky a raketami, proti kterým kurdští obránci města nemají mnoho šancí.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 38 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy