Islamisté zaútočili na palác prezidenta, desítka mrtvých

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2014 21:47
Prezident Somálska Hassan Sheikh Mohamoud údajně v budově není.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mogadišo - Před prezidentským palácem v somálském hlavním městě Mogadišu v úterý vypukly tvrdé boje. Ozbrojenci z hnutí Šabáb nejprve potvrdili, že budovu kontrolují.

Místní představitelé posléze oznámili, že armádě se podařilo útok odrazit a zabít nejméně pět ozbrojenců, podle agentury AFP až devět. Jiné zdroje ale hovořily o tom, že útok stále pokračuje.

Prezident Hassan Sheikh Mohamoud údajně v budově není. Podle policejního důstojníka Mohameda Abdiho útok odstartoval výbuch bomby umístěné v automobilu.

Pak se militanti pokusili probojovat dovnitř prezidentského komplexu. Hlava státu uvnitř nebyla, nicméně premiér a předseda parlamentu ano, uvedla somálská policie. Žádné bližší podrobnosti ale nesdělila.

Útočníky prý odrazily somálské bezpečnostní složky spolu s jednotkami Africké unie. Šabáb nicméně ještě večer tvrdil, že boje i nadále pokračují a že jeho muži zabili při útoku nejméně 14 vojáků.

Islamisté bojují proti somálské vládě již několik let ve snaze zavést v zemi islámské právo šaría. Jejich terčem se často stávají právě vládní, armádní a jiné veřejné budovy.

 

Právě se děje

Další zprávy