Islamisté mohou zaútočit i doma, varuje FBI americké vojáky

Zahraničí Zahraničí
2. 12. 2014 19:10
Úřad se domnívá, že radikálové z Islámského státu a jejich příznivci k vystopování příslušníků vojska USA využívají internet. Nebezpečím prý jsou sociální sítě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Islámský stát (IS) na sociálních sítích hledá své stoupence žijící ve Spojených státech i příslušníky americké armády, na něž by pak tito podporovatelé mohli zaútočit.

Ve svém novém prohlášení to naznačil Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který tak chtěl příslušníky US Army mimo jiné varovat, aby si dávali pozor, jaké informace o sobě a své rodině na internetu publikují.

Za varováním - adresovaným bezpečnostním složkám - stojí kromě FBI i ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

Zprávu o jeho rozeslání přinesla televize ABC News, agentura Reuters nicméně dodala, že kopie prohlášení se novinářům do rukou nedostala. Zdroje ovšem jeho pravdivost potvrdily.

Prodloužená ruka...

Podle člověka, s nímž hovořila televizní stanice CNN, pátrají jedinci, kteří žijí v zahraničí, po "podobně smýšlejících jedincích ve Spojených státech, aby provedli útoky".

Myšlenka je podle zdroje z protiteroristické komunity jednoduchá: "Nemusím tam jít a dostat ho. Stačí zavolat někomu v USA, kdo má důvod to podpořit, a může to udělat."

Internet může být pro radikály zároveň i zdrojem informací o případných cílech útoků. Protiterorističtí experti proto zároveň varují vojáky, aby byli opatrní s tím, co dávají na sociální sítě, a to zejména s blížícími se vánočními svátky.

"Žádáme příslušníky armády, aby posoudili svou přítomnost na sociálních médiích s ohledem na jakoukoli informaci, která by mohla přilákat pozornost násilných extremistů." Úřad upozorňuje, že vojáci ze sebe sdílením některých informací mohou učinit snadné cíle.

Islamisté údajně na webu vyhledávají informace o "konkrétních amerických vojácích - například jejich adresy a také adresy jejich příbuzných - na základě jejich příspěvků na sociálních médiích".

Armáda o hrozbě ví

Varování před hrozícím nebezpečím "na domácí půdě" i sociálními sítěmi nejsou novinkami, načasování uveřejnění dalšího varování tak má zřejmě co do činění právě s blížícími se prázdninami, kdy bude řada vojáků v uniformách cestovat domů za rodinami.

Podle zdroje agentury Reuters může být dalším důvodem i vzedmutí množství příspěvků, které na sociální sítě vkládají potenciálně nebezpeční lidé.

Armáda si je nicméně zmíněných hrozeb dobře vědoma. Podle mluvčího Pentagonu plukovníka Steva Warrena zpráva FBI pouze podporuje to, co velitelé nadnesli už před několika týdny.

"Není to pro nás nic nového," uvedl Warren s tím, že za nynějším prohlášením FBI zřejmě nestojí žádné nové informace. "Ministerstvo si je už dlouho vědomo potenciálu doma bujícího extremismu a nadále radíme našemu personálu a povzbuzujeme ho k tomu, aby byl maximálně bdělý."

Varování FBI zároveň připomíná nedávné útoky vůči příslušníkům kanadské armády, včetně střelby v Ottawě z 22. října letošního roku.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy