Islamisté mají nového "ministra války". Je jím z vlastizrady obviněný velitel policie z Tádžikistánu

ČTK ČTK
4. 9. 2016 16:02
Samozvaný Islámský stát má nového předního vůdce. Stal se jím bývalý velitel speciálních policejních jednotek v Tádžikistánu. Plukovník Gulmurod Chalimov podle ruských a íránských médií v roli "ministra války" nahradil Umara Šíšáního, který zemřel v červencových bojích o Mosul.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bývalý velitel speciálních policejních jednotek v Tádžikistánu se stal jedním z hlavních velitelů samozvaného Islámského státu (IS). Plukovník Gulmurod Chalimov podle ruských a íránských médií v roli "ministra války" nahradil Umara Šíšáního, který padl "mučednickou smrtí" v červencových bojích o Mosul.

Chalimov loni v dubnu zběhl k IS. V Tádžikistánu byl obviněn z vlastizrady a Američané ho zařadili na "černou listinu" a prý na něj zároveň vypsali odměnu tři milionů dolarů (asi 73 milionů Kč). Nynější povýšení údajně nebylo oficiálně oznámeno proto, aby se Chalimov okamžitě nestal terčem pro americké letouny.

Své zběhnutí k IS Chalimov na videu, zveřejněném loni v květnu, vysvětlil nespokojeností s poměry panujícími na tádžickém ministerstvu vnitra, včetně zákazu nosit muslimský oděv a provádět pět každodenních modliteb povinných pro islámské věřící. Na videu dal rovněž najevo roztrpčení nad tádžicko-ruskými a rusko-americkými vztahy. Přitom sám prošel výcvikem ruských i amerických zvláštních oddílů.

Jednačtyřicetiletý Chalimov, který je otcem osmi dětí, vedl tádžické speciální jednotky tři roky. Za jeho služby se mu dostalo řady státních vyznamenání.

Počet obyvatel postsovětských republik, kteří na Blízkém východě bojují na straně islamistických radikálů, je odhadován na několik tisíc.

Rudovousý třicetiletý velitel Šíšání, pravým jménem Tarchan Batirašvili, byl etnický Čečenec původem z Gruzie. Narodil se v roce 1986 a byl vojenským poradcem vůdce IS abú Bakra Bagdádího. Nacházel se na americkém seznamu nejhledanějších členů IS a Spojené státy na něj vypsaly odměnu pěti milionů dolarů (asi 121 milionů Kč).

 

Právě se děje

Další zprávy